Evropska komisija za N1 o gradnji Pelješkog mosta

Vijesti 02. aug 201817:54 > 17:59
N1

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović jučer je za N1 kazao da je Hrvatska izlobirala činovnika Evropske unije u vezi Pelješkog mosta, te da bi šef Delagcije Evropske unije u BiH trebao otkriti ime te osobe.

“Ja sam ga pitao: “Zašto vi lično niste učinili sve što treba i dali nama konačni odgovor da znamo na čemu smo? Zašto se na takav način Evropska unija odnosi prema Bosni i Hercegovini i vi lično?” Mislim da trebate razgovarati sa gospodinom Wigemarkom. Izgleda je tu bilo nekih kontakata na nivou ministara umjesto na nivou Predsjedništva. Prije nekih godinu dana, ministri su dali ocjene da bi moglo da nema problema, kroz telefonske razgovore sa nekim činovnicima Evropske unije ovdje u Sarajevu. Da ja sad ne prenosim detalje, mislim da treba i vi da razgovarate sa gospodinom Wigemarkom u tom smislu. Ja sam od njega zatražio da nam konačno da precizan odgovor Evropske unije, jer mislim da se tamo neki pojedinac upustio onako olako, izlobiran od strane Hrvatske, možda zaveden ponovo, jer su oni već jedanput rekli da nema nikakvih problema. Ali, ne treba Hrvatska da daje naše odgovore, mi treba da dajemo naše odgovore! Taj pojedinac ima ime i prezime, ali ja ga danas neću reći, jer ne bih htio takve detalje da iznosim. Želim biti korektan prema gospodinu Wigemarku. Neka on iznese te detalje”, kazao je Izetbegović za našu televiziju.

Za komentar smo se obratili i Evropskoj komisiji kao krovnom tijelu Unije koje je i dalo dozvolu za izgradnju Pelješkog mosta. Nisu željeli komentarisati navode predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.

“Ovaj slučaj Hrvatska i Bosna i Hercegovina treba da rasprave između sebe. Važno je da Hrvatska i BiH ostave otvoren kanal komunikacije i da nastave dijalog o ovom pitanju”, kazali su za N1 iz Evropske komisije.

Na upit N1 o ovom pitanju jučer su iz Delegacije Evropske unije u BiH su odgovorili:

“Komisija je pažljivo analizirala prijavu projekta koju je primila of Republlike Hrvatske za sufinansiranje mosta na Pelješcu i provjerila da li su ispunjeni svi zahtjevi i procedure iz Uredbe o kohezionoj politici prije nego što je projekt usvojen 7. juna 2017. Na osnovu dodatnih informacija koje je Hrvatska dostavila, Evropska komisija je zaključila da ne postoje nerješeni pravni problemi sa ovim projektom kada su u pitanju unutrašnje procedure Komisije i EU. U skladu sa članom 77 (4) Ugovora o funkcionisanju Evropske Unije (TFEU), geografska razgraničenja granica spadaju u nadležnost država članica, u skladu s međunarodnim pravom. Kako institucije EU nemaju nadležnosti u ovoj oblasti, Komisija je u duhu dobrosusjedskih odnosa sa Bosnom i Hercegovinom pozvala Hrvatsku da preduzme sve neophodne radnje za rješavanje eventualnih neslaganja oko demarkacije granice”, naveli su za N1 iz Press ureda Delegacije EU/EUSR-a u BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.