Počelo štampanje glasačkih listića

Vijesti 17. aug 201816:08 > 16:48
N1

Glasački materijal uveliko se štampa. I to 14 miliona glasačkih listića za 3,3 miliona birača. Za svakog po četiri, jer se na predstojećim izborima biraju četiri nivoa vlasti.

Posao vrijedan više od milion maraka. Firme kojima će biti plaćen taj iznos su Nezavisne novine i Grafomark iz Laktaša, Atlantik BB i Službeni glasnik Republike Srpske iz Banjaluke. Nekima je simptomatično što su sve firme iz Banjaluke, a Savez za pobjedu smatra da su bliske Dodikovoj vlasti.

“Ono što mi izražavamo sumnju, jeste da su dobile firme koje će štampati materijal, da su to firme bliske aktuelnoj vlasti. Bez obzira na to mi pozivamo građane da izađu na izbore, a mi smo preduzeli sve mjere da spriječimo bilo kakve zloupotrebe do kojih je ranije dolazilo na biračkim mjestima”, kazao je Davor Šešić, Savez za pobjedu.

SNSD odbacuje ove navode.

“Ja bih prije svega rekao da su to spekulacije. Mislim da je to nastavak njihove (opozicije u Republici Srpskoj) nemoći, jer je vidljivo da proizvode neistine i različite vrste dezinformacija. To sve, očigledno, hrani samo njihov ego. Ne možemo govoriti o Službenom glasniku da je blizak Miloradu Dodiku, Službeni glasnik je institucija Republike Srpske. Ja ne znam koja je stranačka struktura u Službenom glasniku, ali sam uvjeren da postoji mehanizam da se izvrši kontrola”, naveo je Staša Košarac, SNSD.

U Centralnoj izbornoj komisiji jasni – malverzacije nisu moguće,

“Na ovaj način želimo da informiramo javnost da je proces štampanja i pakovanja glasačkih listića najzaštićeniji segment izbornog procesa i odvija se pod kontrolom Centralne izborne komisije BiH i video nadzorom, a sam glasački listić osim vodenog žiga sadrži i druge sisteme zaštite koji garantuju potpunu zaštitu procesa”, kazali su iz CIK-a.

Podrška Državnoj komisiji stigala je iz Misije OSCE-a.

“Uprkos složenom i nažalost politiziranom okruženju u kojem Centralna izborna komisija BiH djeluje, i dalje ne sumnjamo da je CIK sposoban da izvršava svoju zakonsku obavezu da organizuje predstojeće izbore na način koji je fer i transparentan. Misija OSCE-a u BiH nema nikakve dokaze o navodnim zloupotrebama”, naveli su iz OSCE-a.

Ne problematizira se samo proces štampanja glasačkog materijala. Ranije se govorilo o nestanku izbornog materijala iz skladišta Centralne izborne komisije. Ovom temom su se bavili i revizori.

Kako je nestalo 35 tona izbornog materijala iz arhive CIK-a, odgovor bi se mogao naći u Revizorskom izvještaju. Ima nešto i u vagi, koju CIK nema.

“S obzirom da je u skladišnoj evidenciji kao jedinica mjere za papir naveden kilogram, a da Komisija ne posjeduje vagu, nije vršena provjera količina papira u skladištu”, navodi se u Izvještaju.

Revizori su, također, utvrdili da postojeći softver kojim CIK prati skladišteni materijal, nije pouzdan.

“Iako je nabavljen i stavljen u funkciju, smatramo da softver za skladišnu evidenciju nije u potpunosti pouzdan te da i dalje postoje nedostaci u sistemu upravljanja izbornim materijalom koji se nalazi u skladištu”, piše u Revizorskom izvještaju.

Dok CIK garantira sigurnost izbornog procesa i štampanja glasačkih listića, i SNSD vjeruje da postoji mehanizam kontrole i zaštite od eventualnih malverzacije, Savez za pobjedu će Centralnoj izbornoj komisiji poslati vagu, koja im nedostaje da vagaju izborni materijal.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.