Usvajanje energetske strategije BiH ne znači ništa bez usvajanja zakona, kazao je za N1 direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač nakon što je Vijeće ministara BiH jučer usvojilo energetsku strategiju. To je dobro na simboličnoj razini, no ne može donijeti investicije, kazao je.
“Investicija neće biti, ako nema pravne sigurnosti, a za pravnu sigurnost potrebni su zakoni Prvi je Zakon o tržištu električne energije i o gasu i na državnom nivou. Taj Zakon bio je napisan usklađen do posljednje tačke. Kada ga je trebalo usvojiti došlo je do blokade prvo iz RS, pa ona iz FBiH“, smatra Kopač.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine jučer je nakon deset godina dogovaranja, usvojilo državnu energetsku strategiju. Usvajanjem ovog dokumenta, kako je rečeno, otvoren je put za IPA fondove i investicije vrijedne stotine milijuna eura.
Janez Kopač je dodao kako je strategija simboličan korak, no mnogo toga nedostaje.
“Na primjer na području gasa; Federacija BiH uopšte nema Zakona, ima gasno tržište i potrošače koji su potpuno nezaštićeni. Preduzeće BH gas nema interesa da se to završi. Drugi primjer je struja. RS još uvijek regulira cijene proizvodnje struje. To se događa samo u Ukrajini i RS. Takva regulacija uvijek ima političku pozadinu. I tako dalje i tako dalje“, ističe Kopač.
Da je BiH nepohodna moderna zakonska regulativa, potvrdio je jučer i ministar vanjske trgovine Mirko Šarović. Kao i obično problem se u BiH pojavio u vezi nadležnosti, no ministar Šarović smatra kako je dogovor postignut.
“Moguće je usvojiti ako promjenimo postojeći zakon koji se odnosi na prijenos tržišne električne energije. Postoji i regulativa koji se odnose na gas. Usaglasili smo se da na državnom nivou u okviru regulatora za električnu energiju i bude jedan dio koji se odnosi na gas, a da tarife i sve ostalo bude na entietekom nivou. No postoje i detalji koji nisu sasvim usvojeni“, ističe Mirko Šarović.
No, nisu samo zakoni problem slažu se stručnjaci koji su radili analizu ovog dokumenta. Forsiraju se teremolektarne, a ne obnovljivi izvori i ušteda energije kroz energetsku efikasnost, što je protivno međunarodnim obavezama koje je BiH preuzela prema energetskoj zajednici ali Pariskom sporazmu o klimatskim promjenama.
“Okvirnom strategijom pored bloka 7 TE Tuzla, imate Gacko 2, imate Ugljevik, imate Kangoru, TE u Banovićima, EU u Sanskom mostu, proširenje u Kaknju.. Čitava strategija zasnovana na novim kapacitetima za proizvodnje elektične energije na uglju. Jedan dio su zastupljeni hidroprojekti i jako malo na vjetru i suncu“, smatra Damir Miljević.
Kada su u pitanju investicije, jedino su Kina i Rusija danas spremne ulagati u tzv. prljave tehnilogije dok evropske institucije, TE uglavnom zaobilaze zbog čega gotovo sigurno slijedi još jedna strategija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.