"Korak ka novim podjelama i Velikoj Albaniji"

Vijesti 05. sep 201810:33 > 10:49
Milan Nič/Privatni album

Razmjena teritorija je realna ako na njoj istraju lokalni lideri, a dozvole je velike sile, kaže za DW Milan Nič, stručnjak Njemačkog društva za spoljnu politiku. Posebno ističe "austrijsko soliranje" po ovom pitanju.

Kako je kazao, pozicija Berlina po ovom pitanju je vrlo jasna.

“Njemačka je po ovom pitanju bila veoma striktna i veoma glasna: prvo, iza zatvorenih vrata tokom sastanaka kancelarke Merkel ovde u Berlinu sa predsjednikom Vučićem i predsjednikom Tačijem. A onda i sa bosanskim premijerom. O tome je pričala i sa Plenkovićem. I možda Merkel nije htjela da doliva još ulja na vatru davanjem još jedne izjave i zaoštravanjem diskusije. Dakle ne vidim nikakve promjene ili zaokrete u njemačkoj poziciji. Drugi igrači mijenjaju stavove”, kazao je Nič.

Naveo je da se u ovom slučaju ne radi o korigovanju granica.

“Mislim da je ovo veoma kompleksno pitanje. Iluzija je misliti da možete imati sasvim malu kontrolisanu razmjenu teritorija. Razumljivo je zašto je to privlačna ideja kada je u pitanju taj mali komad Balkana – ako govorimo o sjeveru Kosova i Preševu – ali tu neće stati. To je korak unazad ka novoj podjeli koja neće stati u Mitrovici. Počeće u Mitrovici, a sutra će biti velika podjela u Bosni i možda u Makedoniji. Čujem i zabrinutost zbog paralelnih aranžmana Prištine i Tirane: drugim riječima, na duge staze ove razmjena teritorija na etničkom principu smatra se korakom ka Velikoj Albaniji”, tvrdi Nič koji je stariji saradnik centru “Robert Bosch” za centralnu i istočnu Evropu, Rusiju u centralnu Aziju pri Njemačkom društvu za spoljnu politiku. Prethodno je vodio program za Evropu na institutu GLOBSEC u Bratislavi i bio savjetnik visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Studirao je u Pragu, Budimpešti i Bolonji.

Integralni intervju pročitajte na portalu DW.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.