Šta se (ne) smije raditi u narednih mjesec dana

Vijesti 07. sep 201816:13 > 16:19
N1

Predizborna kampanja će trajati do 6. listopada do sedam sati ujutro. Do izborne šutnje. Parlamentarni izbori održat će se na današnji dan, za mjesec dana, 7. oktobra. Za više od 500 političkih pozicija od danas se zvanično bori gotovo 7 i po hiljada kandidata. Donosimo statistiku.

U Centralnom biračkom spisku registrovano je više od 3,5 miliona birača s pravom glasa. Od čega 3,2 miliona u Bosni i Hercegovini, ostali će glasati u diplomatsko-konzularnim predstavništvima. Za 518 mandata borit će se, gotovo 7 i po hiljada kandidata. I to kroz: 128 političkih subjekata, što je za 30 više u odnosu na Izbore 2014., 53 stranke, 36 koalicija, te 34 nezavisna kandidata.

Šta se između ostalog ne smije raditi narednih mjesec dana:

“Zabranjeno je ometati novinare da obavljaju posao u skladu sa pravilima profesije i izbornim pravilima. Zabranjeno je ometati skupove drugih političkih subjekata. Zabranjeno je nositi i pokazivati oružje na skupovima. Zabranjeno je koristiti se jezikom koji nekoga može nagnati na nasilje”, istakla je Maksida Pirić, portparolka CIK-a.

GFX Kazne za kršenje izborne kampanje dosežu i do 10 hiljada maraka, a mogu rezultirati skidanjem kandidata s liste. 7. oktobra građani Bosne i Hercegovine izabrat će: tri člana Predsjedništva, 42 zastupnika u Parlament Bosne i Hercegovine, 98 u Parlament Federacije, 83 u Narodnu skupštinu Republike Srpske. Predsjednika i dva potpredsjednika Republike Srpske. Biraju se zastupnici za skupštine u svih 10 kantona u Federaciji.

“Pozivam političke stranke, kandidate i pristalice političkih stranaka, koalicija kao i nezavisne kandidate i njihove pristalice, te zaposlene ili na drugi način angažirane u izbornoj administraciji da se suzdrže od izjava koje dižu tenzije, drugim riječima da vode fer, korektnu izbornu kampanju”, naglasio je Stjepan Mikić, član CIK BiH.

Posmatrači Koalcije Pod Lupom, već su u proteklih nekoliko mjeseci, zabilježili niz nepravilnosti, u kako kažu preuranjenoj i nezakonitoj kampanji. Od sumnje na trgovinu mjestima u biračkim odborima, manipulacije ličnim podacima građana, pritisaka na medije do iskorištavanja javnih resursa, novca građana za preuranjene predizobne svrhe. No, kažu, zabrinjvajući je nedostatak reakcije nadležnih.

“Ovo nam govori da se politički subjekti ne obaziru na zakonske odredbe te da izostanak sanckija ohrabruje iste da nastave sa ovakvom praksom kršenja Izbornog zakona”, kazao je Dario Jovanović, Pod lupom.

Izbori će građane Bosne i Hercegovine koštati osam i po miliona maraka. Samo da se isplate članovi biračkih odbora i odštampaju listići. I dok političari već daju nova obaćanja, pojedine nevladine organizacije tvrde da su od onih prošlih iz 2014. ispunili tek nešto više od 3 posto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.