U četiri godine mnogo obećanja: Koliko ih je ispunjeno

Vijesti 08. sep 201818:05 > 18:20
N1

Predizborna kampanja je počela, obećanja su opet tu, ali istraživanja koja su provele nevladine organizacije pokazuju da političke stranke i koalicije stalno obećavaju, ali da se malo toga ispuni.

Devet partija koje čine vladajuću koaliciju na državnom i entitetskim nivoima vlasti u potpunosti je ispunilo tek 32 od ukupno 966 obećanja datih uoči Općih izbora 2014. godine. Od 966 obećanja, 143 ih je na državnim nivou, u Federaciji Bosne i Hercegovine 362 obećanja i u Republici Srpskoj 461 obećanje. Čak 77 posto obećanja je neispunjeno, dok je 20 posto djelomično ispunjeno. To znači da su vlasti u mandatu 2014. – 2018. godina ispunile svega 3,3 posto svih datih obećanja.

Dalio Sijah iz nevladine organizacije “Zašto ne” je komentarisao obećanja političara.

“Možemo reći da je napretka bilo u oblastima ekonomije i evropskih integracija, obzirom da smo dostavili dodatne odgovore na Upitnik Evropske komisije. Dakle, bilo je napretka u oblasti ekonomije i to nešto više u Republici Srpskoj jer su počele neke mjere za poboljšanje poslovne klime. Najmanje poboljšanja je bilo u oblasti pravne države i obrazovanja gdje se nije desilo ništa”, ukazao je Sijah. 

Protekli mandat, na svim nivoima vlasti, obilježila su dva međusobno povezana procesa: formalno napredovanje u Evropsku uniju, integracijama i pozitivni trendovi u ekonomskim indikatorima u odnosu na prethodni mandat.

U pogledu Evropske unija i integracija se, međutim, može reći da je napredak bio više formalan nego suštinski, jer je na njega mnogo više uticala spremnost Evropske unije da “propusti” Bosnu i Hercegovinu i pored neispunjenih uslova, za šta je najbolji primjer aktiviranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju na osnovu “pisma namjere”, te predaja aplikacije za članstvo na osnovu nepotpunog Mehanizma koordinacije,

U pogledu antidemokratskih tendencija kako navodi “Istinomjer”, one su u ovom mandatu posebno eskalirale u Republici Srpskoj, uključujući direktno miješanje izvršne vlasti u nezavisnost javnih tijela i rad zakonodavne vlasti, za šta je najilustrativniji primjer način na koji je smijenjen direktor Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske, uključujući i incident koji se tada odigrao u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

“Sa druge strane, u Federaciji Bosne i Hercegovine i na državnom nivou i u ovom mandatu ponovila se situacija iz prethodnog, u kojoj su kriza koalicionih odnosa i nepostojanje stvarne parlamentarne većine, bile konstanta koja je pratila rad vlasti tokom cijelog mandata. U podoblasti ekonomije – infrastrukturi i energetici nismo imali pomaka. Bilo je pretumbavanje koalicija. Imali smo zamah u ispunjavanju mjera iza akcionog plana reformske agende. Građani nisu imali nešto previše koristi”, istakao je Sijah.

Građani s kojima smo razgovarali kažu da političari uglavnom ne ispune obećanja data u predizbornoj kampanji. Zato smo ih pitali šta ih to opredijeli da, ipak, za nekoga glasaju. Odgovori na ovo pitanje su glasili:

“Na osnovu ličnih opredjeljenja. Kada bih glasala na osnovu simpatija, sigurno ne bih ni za koga.

Kada bih gledala šta nude, ne bih glasala ni za koga. Ne ispune niti jedno svoje obećanje. Ali glasat ću za nekoga, pa šta bude.

Ne znam šta bih rekao. Postoji samo retorika.

Ne želim odogovoriti. Samo želim da omladina ode”.

Proizvodnja straha ključna je odrednica sve četiri godine života u Bosni i Hercegovini, između izbora, slažu se analitičari .Red optimizma, pa opasne retorike. Programi koji su osvanuli na portalima stranaka su gotovo pa identični onim iz 2014. godine ili kako kaže Rubina Čengić: sve u svemu ništa novo. 

“Jedina nova ideja koju sam vidjela je da plaćaju kod notara 400 ili 500 maraka ugovore kojima se obavezuju da neće napustiti političku partiju ako uđu u vlast”, naglasila je Čengić.

Kampanja je zvanično počela i trajaće do 5 oktobra.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.