Nakaš: Sarajevo sa barikadama je bilo avetinjski grad

Vijesti 02. mar 201508:21 > 08:38
N1

Gost Novog Dana bio je Bakir Nakaš, nekadašnji direktor sarajevske Vojne bolnice, danas predsjednik SABNOR-a koji je govorio o događajima iz marta 1992. godine i komentarisao naslove dnevne štampe.

Taj prvi mart i drugi mart su dani kada je JNA bila prisutna. Ja sam bio na dužnosti, mobilisan i vezan gotovo nekoliko sedmica prije toga. Ono što je karakterisalo taj prvi i drugi jeste jedna euforija oko glasanja i svega onoga što se u ljudim rađalo zbog osjećaja da ćemo dobiti nezavisnot“, kazao je Nakaš prisjećajući se marta 1992. godine.

Emocije su bile posebne kad su osvanule barikade, Sarajevo je bilo gotovo jedan avetinjski grad. Emotivno sam također vezan za taj drugi mart jer sam izgubio oca koji je imao infarkt i tu noć sam ga tek vidio u mrtvačnici“, dodao je on.

O referendumu kojim se BiH odvojila od bivše Jugoslavije, kazao je:

Nadali smo se nečemu boljem tim Referendumom. Nadao sam se da će sa Vladom premijera Ante Markovića Jugoslavija imati drugi put. To se nije ostvarilo, zbog agresorske politike. BiH je uvijek bila interesantna i bila je kolač koji svi žele. Tito je imao snagu i autoritet da prelomi ključne stvari. Ja i dan danas 29. novembar osjećam kao Dan Republike“.

Dodao je još da je u tom periodu bolnica bila potpuno izolovana, ali da su ipak uspjeli uraditi nešto veliko.

Prvi i drugi mart bolnica je bila potpuno izolovana. Sve do desetog maja kada je JNA izašla iz Vojne bolnice, bolnica je bila u izolaciji i nije imala značajne aktivnosti u odbrani BiH. Mi smo proizveli skoro 100.000 infuzionih boca u tako teškoj situaciji“, kazao je on.

O naslovu koji glasi da je ugrožen bezvizni režim, Nakaš je kazao:

Jako je loš osjećaj kada stanete na vagu gdje jedan čovjek ili sistem odlučuje o tome da li možete ući u neku državu ili ne. Mora postojati mehanizam zaštite država. Nas bitno razlikuje to što u BiH imate neke koji mogu da uđu jer imaju neki drugi pasoš. Tu se nameće pitanje da li smo građani drugog reda“.

Već dobro poznata tema je formiranje vlasti u BiH.

Nisam optimista da možemo imati vlast. Predizborne koalicije bi trebale poštovati volju birača, postizborne su čisti interes. Ovakva kombinatorika koja je prisutna izuzev HDZ-a, SDA i SDS-a koji su braća i sestre po podjeli vlasti posljednje 23 godine. U Mostaru više od 20 godina traje vanredno stanje, Mostar je postao grad problem. Ne možemo očekivati vlast na nivou BiH“.

Nakaš je još kazao da je himna BiH bez tekst sakata.

Tekst himne je nešto što odražava odnos prema toj himni. Himna bez teksta je samo numera koja se može pojaviti ili ne. Himna je bez toga sakata“.