Tri dana uoči općih izbora Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine izrekla je novčane kazne zbog govora mržnje tokom predizborne kampanje. Sa 10 hiljada maraka kažnjena je Stranka demokratske akcije i njen kandidat Bego Gutić. Dok su SNSD i Milorad Dodik kažnjeni s 12 hiljada KM. Ipak veliki broj prigovora javno nije razmatran.
CIK je danas kaznio Begu Gutića zato što je na jednom od SDA-ovih predizbornih skupova vrijeđao kandidatkinju PDA, Elzinu Pirić. Pet hiljada plaća on, pet hiljada stranka. SNSD je kažnjen sa sedam hiljada maraka zbog riječi koje je Milorad Dodik uputio Davoru Dragčeviću. I nije kraj kaznama:
“Milorad Dodik, kandidat političkog subjekta Savez nezavisnih socijaldemokrata-SNSD za člana Predsjedništva BiH odgovoran je što je dana 22. septembra 2018. godine, na predizbornom skupu u Bileći, koristio jezik koji bi nekoga mogao navesti ili podstaći na nasilje ili širenje mržnje. Zbog toga mu se u skladu sa Izbornim zakonom BiH izriče novčana kazna u iznosu od 5.000 KM”, saopšteno je iz CIK-a.
S druge stranke, SNSD je jedna od stranaka koja je do sada, bar kada je riječ o istraživanju Transparency internationala (TI), dala najviše novca na predizborno oglašavanje u elektronskim i štampanim medijima.
“Srpska demokratska stranka je ubjedljivo najviše od političkih stranaka uložila u ovaj vid oglašavanja i potrošila je preko 430 hiljada maraka, zatim SNSD negdje oko 380 hiljada, SDA oko 310 hiljada, DNS blizu 260 hiljada, PDP oko 240 hiljada”, otkriva Ivana Korajlić, TI.
No, gotovo je nemoguće, navode u Transparency Internationalu, upratiti koliko su novca dali za online predizborne aktivnosti, plakatiranje na ulicama, predizborne skupove, estradne zvijezde koje su na skupovima nastupale. Činjenica je, tvrde, a što su prijavljivali nadležnim – pregršt je potencijalnih zlupotreba javnih resursa, preduzeća, ali i javnih pozicija. U iskorištavanju funkcije prednjače Dodik i Čović.
Predsjednik RS je za 25 dana kampanje šest puta položio kamen temeljac, prisustvovao osveštanju 3 hrama, 1 spomen obilježija i ustoličenju dvojice vladika, svečano je otvorio 1 vještačko jezero, most, fabriku, dio osnovne škole, dio kliničkog centra, autoput, regionalni put… U istom periodu Dragan Čović 14 puta bio je u posjeti, svečano je otvorio dionicu ceste i dječiji vrtić, položio 1 kamen temeljac, bio pokrovitelj 1 donatorske večere, imao 7 sastanaka, a bio je i na 13 različitih manifestacija.
“Na koje predjele se fokusiraju ove aktivnosti? Tako naprimjer imate javnog funckionera, jedan od najboljih primjera je Edin Ramić koji je sve svoje aktivnosti u sklopu funkcije ministra zapravo fokusirao na područje koje je njegova izborna jedinica. On je kandidat za poslanika NSRS i tamo je otvarao puteve, radio aktivnosti koje nemaju nikakve veze s njegovom funkcijom”, navodi Korajlić.
Ali Centralna izborna komisija nije adekvatno reagovala, poručuju, ni na mnogo ozbiljnije situacije. Navode o zloupotrebama ličnih podataka, potencijalna krivična djela, nije reagovala po brojnim prijavama o prijetnjama, ucjenama, govoru mržnje. Da su CIK, ali i sam izborni proces, odavno kompromitovani, mišljenja je novinar Ranko Mavrak.
“Izborni proces je definitivno kontaminiran i Središnje izborno povjerenstvo u tome apsolutno ima svoju ulogu i dijeli odgovornost za to što je stanje takvo. Od nesređenih biračkih spiskova do krađe identiteta birača sve su to vrlo ozbiljne optužbe koje su ako ništa drugo zahtijevale ozbiljan odnos prema takvim navodima, a ja taj ozbiljan odnos do sada nisam vidio. Druga važna stvar što se definitivno vide politički utjecaj na rad”, smatra Mavrak.
Javnost je tri dana pred izbore ostala uskraćena i za informacije iz državnog Tužilaštva o brojnim prijavama predizbornih nepravilnosti koje su otišle na njihovu adresu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.