Međugorje nikada nije imalo nazive ulica i kućne brojeve, a Čitluk više od 30 godina. Stavnovnici su ih konačno dočekali. No, iako su neki od problema ovim rješeni, pojavit će se, izgleda, novi.
Mile Ostojić iz Međugoja na svoju kućnu adresu čekao je 52 godine. Nikada, od kada pamti za sebe nije imao naziv ulice niti kućni broj, a to mu je, kao i većini stanovnika ovog hercegovačkog mjesta stvaralo problem.
“Ovo je korak od jedne svjetlosne godine. Nisu problem bili samo hodočasnici i njihov smještaj. Problem je bio što u ova naša dva mjesta ima veliki broj ljudi sa istim imenom i prezimenom. Ako je adresa bb. vrlo često se znalo dogoditi da tuđa pošta završi u rukama drugog čovjeka”, kazao je Ostojić za N1.
Istakao je kako je sretan zbog dobijanja kućnog broja i adrese jer je dozvolu za legalizaciju predao davno, no neki od njegovih susjeda u ovom hercegovačkom mjestu za sada strepe od mogućih zatvaranja svojih objekata.
Odluka o imenovanju ulica i trgova za područje Međugorja, Bijakovića i Čitluka donijeta je 2013. godine, a u realizaciji projekta ovom području pomogla je Švedska agencija “Sida” kroz cilap projekt. Tako je naseljeno mjesto Čitluk dobilo 37 ulica i pet trgova, a Međugorje- Bijakovići 61 ulicu i jedan trg.
“Kod nas u osobnoj karti nema adrese, ali u onom uvjerenju iz CIPS-a bi morala stajati adresa, a najčešće je bila bb”, kazao je Ivo Jerkić, načelnik Čitluka.
Ulice su dobile nazive po historijskim ličnostima i svecima.
No, u Međugorju bi moglo biti problema. Razlog tome je mnoštvo bespravno izgrađenih objekata koji bi mogli biti srušeni ili zatvoreni u slučaju da se ne rješi pitanje davanja tačnog broja i adrese.
Više u prilogu Ljubice Grubišić.