Ljevica u Kantonu Sarajevo napravila je prvi korak ka kreiranju skupštinske većine na ovom nivou vlasti.
Ruka u ruci, za ujedinjenu ljevicu u Skupštini Sarajevskog kantona. No, sklopljene ruke ne znače i da je dovoljno ruku za većinu u Skupštini od 35 zastupnika. Sudeći prema nepotvrđenim, preliminarnim rezultatima opštih izborima koji su za nama, pred nama je, kada je u pitanju Kanton Sarajevo, ovakav raspored mandata:
Dosadašnja opozicija – Naša Stranka, SDP i DF zajedno imaju 12 nosilaca mandata. Za skuštinsku većinu potrebno je 18. Nedostaje šest. No, ljevica poručuje – ne zanima ih matematička koalicija.
“Jedine koalicije o kojima se može razgovarati su programske koalicije. Na tom putu ćemo ostati istrajni i to se neće promijeniti”, kazao je Milan Dunović (DF).
A program, između ostalog, podrazumijeva depolitizaciju javne uprave.
“To će biti format dokumenta koji smo dogovorili danas. Prvo poglavlje će biti o osnovnim principima djelovanja buduće skupštinske većine, npr. o zabrani stranačkog zapošljavanja bez konkursa. No, tek danas su se timovi upoznali i kreću u rad. Drugo poglavje će biti zakonski i podzakonski akti, npr. zakon o porijeklu imovine izabranih dužnosnika”, pojasnio je Edin Forto (Naša stranka).
Rano je govoriti o koaliranju na drugim nivoima vlasti, poručuje ljevica.
“Ovo o čemu smo danas razgovarali tiče se isključivo Kantona Sarajevo. Mi smo ispred stranaka koje predstavljamo dobili mandat i povjerenje da o tome razgovaramo. Šta će biti na nivou FBiH ili države, ili u drugim kantonima, teško je sada reći, jer je različit raspored snaga i jačine političkih subjekata. Imajmo u vidu da Vlada FBiH u proteklim mandatima nikada nije bila formirana prije marta naredne godine”, istakao je Damir Mašić (SDP).
Željeli se pregovarači baviti matematikom ili ne, jasno je – za većinu u KS trenutno nedostaje šest zastupnika. Tačno toliko mogla bi obezbijediti stranka Narod i pravda.
Ljevica ne isključuje niti jednu mogućnost, izuzev stranaka SDA i BOSS.
Iako o koaliranju na ostalim nivoima vlasti još ne žele govoriti, teoretske šanse za formiranje većine postoje u Unsko-sanskom, Tuzlanskom, Bosansko-podrinjskom i Zeničko-dobojskom kantonu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.