Vlada FBiH za Aluminij je izdvojila milion KM, te dodatnih 100 hiljada za reviziju rada preduzeća. Najavljen je i niz drugih mjera poput reprograma duga za struju, ali i u konačnici smanjenja troškova el. energije. Iz Aluminija zahvalnost, ali i upozorenje Vladi, Aluminij ovako može da radi još 72 sata.
Tvornica se neće zatvoriti. Vlada Federacije BiH će, kaže premijer, garantovati tzv. topli režim.
“Topli režim znači postojanje fabrike, nema smrzavanja ćelija. I ući će u problem riješavanja problema tvornice Aluminij Mostar”, pojasnio je Fadil Novalić, premijer Federacije BiH.
Za početak, cilj je osigurati da kooperanti ne blokiraju račune Aluminija.
“Uz već postojeći reprogram dugovanja od 181 milion prema Elektroprivredi HZ HB potrebno je uraditi dodatni dodatni reporogram na dodatnih 23,9 miliona KM”, kazao je Nermin Džindić, ministar energije i rudarstva FBiH.
Predviđen je i plan mjera kako bi ovo preduzeće dobijalo što jeftiju električnu energiju. Iz Vlade očekuju pomoć Hrvatske koja je vlasnik 13 posto udjela.
“Trenutno je dole 900 ljudi, i sve su njihove oči usmjerene ka Vladi FBiH, znači Vlada jeste tu, ali nije isključivo. Niti može biti isključivo”, istakla je Jelka Miličević, ministrica finansija FBiH.
U Aluminija zahvalnost Vladi. Kažu, pokušaće da kupe 72 sata dok Vlada ne preduzme mjere.
“Sada smo već došli u situaciju da smo zbog potpunog usmjeravanja pažnje u toku ovog tjedna na nabavku enegrije došli smo u silne probleme sa sirovinama. Plaćen je račun za električnu energiju nauštrb sirovina, tako da to nije dugoročna mjera. Niti neki spas”, kazao je Dražen Pandža, v.d. direktora Aluminija
Aluminj mjesečno, samo na struju izdvaja oko 21 milion maraka. Dnevno 700 000KM. Iz Vlade FBiH tvrde da bi u takozvanom toplom režimu potrošnja spala na pet posto.
“Zaboravili smo reći da ćemo mi iz tekuće rezerve izdvojiti milion KM i dodatno 100.000KM za reviziju poslovanja”, dodao je Džindić.
Iz Vlade poručuju biće angažovane međunarodne revizorske kuće. I stručnjaci se slažu, prvo treba utvrditi kakvo je zaista stanje u Aluminju.
Ekonomista Vjekoslav Domljan smatra da bi rješenje mogao biti strani investitor koji će uvesti nove tehnologije, te smanjiti troškove.
“Primjera radi, crnogorski KAP je i sada u stečaju ali i u takvoj situaciji oni rade na poboljšanju energetske efikasnosti”, kazao je Domljan.
U mostarskom Aluminiju radi oko 900 osoba, a ovo preduzeće učestvuje sa oko tri posto BDP. Aluminij potroši 15 posto struje u FBiH.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.