Marko Radić, presuđeni ratni zločinac, pravosnažno osuđen u Bosni i Hercegovini na 21 godinu zatvora zbog zločina protiv čovječnosti, odnosno mučenja, zatvaranja, ubistva i silovanja u naselju 'Vojno' kod Mostara, prebačen je iz Kazneno-popravnog zavoda u Mostaru na izdržavanje kazne u Hrvatskoj gdje mu je preinačena kazna u 12 godina i po godina.
Logor ‘Vojno’, poznat kao jedan od najzloglasnijih logora Hrvatskog vijeća odbrane, u kojem su bili zatočeni bošnjački civili od 1993. do 1994, bio je pod upravom Marka Radića. Logor je bio lociran u Bijelom Polju, sjeverno od Mostara. U njemu je bilo zatočeno 50 žena sa malom djecom. Presudom je utvrđeno je da je Radić lično učestvovao u silovanju zarobljenica logora ‘Vojno’, uključujući i maloljetne djevojčice. Vijest o njegovom skorom puštanju na slobodu, preživjele žrtve je šokirala.
“Bez obzira, da li on bio na slobodi za dva mjeseca, ili ga sutra sreli na ulici, Marko Maka Radić nosi ime ratnog zločinca i neka on živi sa njegovom savjesti. Smatram da bi Evropska unija trebala učiniti nešto jer su Evropska unija i Hrvatska postala osnovno sklonište za ratne zločince iz Bosne i Hercegovine”, ukazala je jedna od žrtava silovanja iz logora ‘Vojno’.
Iz mostarskog zatvora u kojem je bio smješten zbog ratnih zločina počinjenih nad Bošnjacima, a iz kojeg je trebao izaći 2027. godine, Radić je premješten na izdržavanje kazne u Hrvatskoj, te bi po svemu sudeći novu godinu trebao dočekati na slobodi.
Ministar pravde Bosne i Hercegovine, Josip Grubeša, osmog oktobra ove godine potpisao je Rješenje o transferu osuđene osobe, kojim se dopušta transfer Marka Radića iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku, kako bi zatvorsku kaznu zbog počinjenih ratnih zločina izdržavao u toj zemlji.
Prije toga Županijski sud u Zagrebu prihvatio je Radićevu molbu te je u augustu ove godine donio presudu kojom je preuzeo izvršenje presude Suda Bosne i Hercegovine, koju je preinačio i izrekao kaznu zatvora u trajanju od 12 godina i šest mjeseci.
“Republika Hrvatska je priznala odluku Suda Bosne i Hercegovine, koju je u skladu sa svojim pravnim sistemom usaglasila sa svojom pravnom stečevinom. Koliko ja znam o tom predmetu, oni nisu prihvatili kvalifikaciju Udruženog zločinačkog poduhvata, u pogledu odakle o kazni, ja kao nekadašnji branilac gospodina Radića ne bih davao komentar i to je suvereno pravo svake države da u okvirima njegovih kriterija utvrdi odgovarajuću mjeru”, istakao je Ragib Hadžić, advokat Radića.
“Ja sam u svom uredu imao takve slučajeve, međutim Vrhovni sud Bosne i Hercegovine zauzeo je stajalište koje kaže da inozemni sud preuzima dispozitiv osuđujuće presude, izriče sankciju koja ne može biti manja od one koja je izrečena u zemlji u kojoj je kazna izrečena”, objasnio je Josip Muselimović, advokat.
Pravosnažnu presudu Radiću je izreklo Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine u martu 2011. godine. Budući da se Radić u pritvoru nalazio više od pet godina, to vrijeme mu je uračunato u buduće vrijeme izdržavanja kazne. Presudom je utvrđeno i to da je u svojstvu komandanta Prve Bjelopoljske bojne u sklopu Druge brigade Hrvatskog vijeća odbrane a kasnije kao komandant Druge brigade Hrvatskog vijeća odbrane i osoba odgovorna za dio područja Bijelog Polja uključujući i selo Vojno, učestvovao u formiranju zatvora, naredio nezakonito hapšenje više desetina bošnjačkih civila, žena, djece i staraca i njihovo zatvaranje. Učestvovao je, navodi se u presudi, u nezakonitom zatvaranju muškaraca, zatočenika iz Heliodroma, koji su dovođeni u Vojno na prinudni rad.
“Ovo je udar na suverenitet Bosne i Hercegovine i neovisno pravosuđe Bosne i Hercegovine, i ovo je urnek za sve ostale ratne zločince koji će biti osuđeni ili su već osuđeni. Ovo je direktno miješanje u pravosuđe Bosne i Hercegovine”, mišljenja je Mirza Ćemalović iz Udruženja logoraša Mostar.
Članovi Udruženja žrtava i svjedoka genocida, podnijeli su izvještaj o počinjenom krivičnom djelu vršiteljici dužnosti glavnog tužioca Gordani Tadić protiv Josipa Grubeše, koji je kako se navodi izvršio nezakonit transfer Marka Radića državnim organima Republike Hrvatske, čime je počinio krivično djelo i nanio štetu ustvano-pravnom sistemu Bosne i Hercegovine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.