Dva tužioca Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona, zajedno sa istražiteljima Sektora kriminalističke policije MUP-a TK koji rade na predmetima zagađenja okoliša, te stručne osobe i agencije koji rade po nalogu Tužilaštva, obavljaju danas uviđaj u Global Ispat koksnoj industriji Lukavac (GIKIL).
Tokom uviđaja se utvrđuje da li je u GIKILU-u nastavljeno sa nekontrolisanim ispuštanjem štetnih materija i supstanci koje dovode do zagađenja okoliša, odnosno do daljeg ugrožavanja i zagađenja zraka, tla i vode a što dovodi u opasnost život i zdravlje ljudi, životinja i ugrožava ekosistem na području Lukavca, rijeke Spreče i šire.
Također, na terenu su i inspektori Federalne uprave za inspekcijske poslove, federalni vodni i okolišni inspektori, koji utvrđuju da li se i u kojoj mjeri provode odluke i mjere koje su inspekcije ranije naložile GIKIL-u a vezane su za zaštitu okoliša.
Nakon obavljenog uviđaja će se poduzimati dalje mjere i aktivnosti u okviru nadležnosti ovog Tužilaštva.
Podsjećamo, ovo Tužilaštvo vodi istragu protiv generalnog direktora GIKIL-a Debašiš Gagngulija (Debasish Ganguly) zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo onečišćenje okoliša. U okviru ove opsežne istrage se provode brojna vještačenja i analize zagađenja okoliša nakon dva događaja iz maja i avgusta ove godine kada je došlo izlijevanja prvo katrana, a nakon toga i amonijačne vode i drugih opasnih materija u okolini Lukavca i u rijeku Spreču.
Generalni direktor Debasish Ganguly ranije je govorio o opredjeljenosti Uprave GIKIL-a da ulaže u okoliš.
“Projekti za siguran i okolinski prihvatljiv rad GIKIL-a napreduju, o rezultatima rada redovno izvještavamo sve neophodne strane, jer nam je na tom putu potrebna i podrška, opštinskih, kantonalnih i federalnih vlasti, kao i lokalne zajednice. GIKIL preuzima veliki dio odgovornosti u svakom segmentu, ali pojedine probleme, od kojih ovisi dobro i odgovorno poslovanje naše kompanije, ovisi i o podršci drugih”, kazao je Ganguly.
Izvršni direktor za zajedničke usluge u GIKIL-u, Suad Imamović, istakao je da su projekti vezani za zaštitu okoliša, ukupno njih 47, prioritet.
“Ukupno je završeno 11 projekata. Čišćenje, novi rezervoari, radovi koji su vršeni na ispiračima amonijaka, paralelan rad dvije linije amon-sulfata i sanacija dalekovoda, neki su od najvažnijih. Radovi se vrše paralelno u svim fabrikama, dinamika radova je dobra, trenutno su pokrenuti projekti i koji se tiču zbrinjavanja otpadnih voda, tako da će do kraja novembra ukupno biti završeno njih 14. Predstavnici ministarstva obišli su naša postrojenja prošle sedmice, danas smo tu da vam iznesemo dodatne planove i zatražimo pomoć tamo gdje nam je neophodna, za dobrobit svih nas”, kazao je Imamović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.