Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskog naroda, poručio je tokom svečanosti povodom Dana državnosti da "etnički ekskluzivitet nije ni slovo ni duh ZAVNOBIH-a".
Komšić je istakao da je Bosna i Hercegovina kroz svoju historiju baštinila svoju tradiciju i toleranciju. različitosti u Bosni i Hercegovini je okarakterisao kao njenim prednostima.
Podsjetio je da je tokom zasjedanja ZAVNOBIH-a obnovljena državnost Bosne i Hercegovine u njenim današnjim granicma, te je dodao:
“Vijećnici ZAVNOBIH-a i svi antifašisti su bili dio evropskog i svjetskog antifašističkog pokreta, koji se nije borio samo protiv okupatora i domaćih izdajnika, već su bili i vlast koju su konstituisali građani u uslovima rata”.
Za Komšića je to pokazatelj političke zrelosti i to da se različitosti mogu pretvoriti u zajednički život svih građana i naroda.
“Pokazali su nam da možemo zajedno, a ne jedni pored drugih živiti kako nam poručuju zagovorni konsocijacijskog eksperimenta. Ovdje smo da zajedno, a ne da jedni pored drugih obilježimo Dan državnosti”.
Također je podsjetio i na značaj Prvog marta koji zajedno sa Danom državnosti “čini jenu prirodnu cjelinu”.
Govorio je Komšić i o drugom zasjedanju ZAVNOBIH-a u Sanskom Mostu 1944. godine podsjetivši da je na njemu donijeta Deklaracija o pravima građana.
“Sada kada se izbornim zakonom želi uspostaviti anticivilizacijka nejednakost prava glasa, Deklaracija je garantirala izborno pravo svakom građaninu”, rekao je Komšić i dodao:
“Paradoksalno je, da ne kažem tragikomično da se na ZAVNOBIH pozivaju zagovornici etničkog izbornog modela. Etnički ekskluzivitet nije ni slovo ni duh ZAVNOBIH-a”.
Član Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda je također ukazao da je ZAVNOBIH bio kompromis između dva modela vlasti koja su bila svojstvena zapadu i istoku. Poručio je da državnost nije slučajna, kao ni njena obnova.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.