Da smo ostali u bivšoj zemlji sutra bismo slavili Dan republike. Tačnije, sastavljali bismo i praznovali od 25. do 29. No, došla su neka nova vremena i taj praznik zvanično ne postoji već 16 godina. Gosti Večernjeg studija Mustafa Polutak, predsjednik skupštine SABNOR-a Bosne i Hercegovine, Nijaz Skenderagić, antifašista, Benjamin Soko, član upravnog odbora SABNOR-a, Sanjim Čepalo. predstavnik mladih antifašista i Svetlana Broz, Titova unuka saglasni su da su mladi za vrijeme Tita imali nešto što današnje generacije nemaju, a to je nada.
Nijaz Skenderagić istakao je da se zadnjih godina dosta radio da se zajednički obilježavaju datumi iz naše istorije.
“Zadnjih godina sam radio da zajednički obilježavamo te datume iz naše istorije. Više puta smo bili u Banjaluci i razgovarali sa našim drugovima-antifašistima. Nažalost politika je učinila svoje i spriječila zajedničko, makar oficijelno obilježavanje ovih događaja”, istakao je Skenderagić.
Ironija je da je i antifašizam razdjeljen u Bosni i Hercegovini. Svetlana Broz kazala je da očigledno nemaju svi dozu građanske hrabrosti da ostanu pri svojim principima i da ne mogu biti dvije vrste antifašizma.
“Očigledno nemaju svi dozu građanske hrabrosti da ostanu pri svojim principima. Neko to može poput mojih prijatelja i saradnika u Sarajevu a neko to ne sme u Banjaluci. Ne mogu biti dve vrste antifašizma. To je besmislica. To je stav i taj stav je svugdje isti ali se negde sme iskazati a negde ne sme. Pitanje je kakav je to represivni režim u Republici Srpskoj koji ne dozvoljava da se govori o antifašizmu, da se proslavljau datumi koji su vezani za antifašizam. To je grozno”, naglasila je Broz.
Skenderagić je podsjetio da u Jugoslaviji nije bilo sve med i mlijeko ali i da generacije koje su rasle u Titovo vrijeme su imale ono što današnje generacije nemaju a to ne nada.
“U Jugoslaviji nije bilo sve med i mlijeko ali je bilo neuporedivo ljepše. Podsjetio bi da je taj crveni pasoš bio najcijenjeniji pasoš na svijetu. Sa tim pasošem si mogao putovati gdje hoćeš. Generacije koje su rasle u Titovo vrijeme su imale ono što današnje generacije nemaju a to ne nada. Mi smo znali da će svakog narednog dana biti nešto bolje. O tebi je društvo brinulo da ne budeš krezav, da imaš zdravstveno osiguranje, da se možeš nadati da ćeš dobiti stan i da ćeš dobiti posao sa svojim kvalifikacijama”, podsjetio je Skenderagić.
Sjetimo se da su naši političari obećavali da će Bosna i Hercegovina biti Švicarska, kako ćemo jesti zlatnim kašikama i kako je sve ono bilo tamni vilajet istakao je Skenderagić i dodao da posljednjih trideset godina nije bilo jednostavno razgovarati na ovu temu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.