Na Banjalučkoj berzi danas je održana osma emisija obveznica RS kojom je planirano da se ovaj bosanskohercegovački entitet zaduži za dodatnih 60 miliona KM. Ekonomski stručnjaci i predstavnici opozicije u tom entitetu smatraju kako je to nastavak zaduživanja.
Na osnovu prispjelih ponuda prodato je 46 miliona i 900 hiljada KM, ali su iz Banjalučke berze saopštili da su uvjereni kako će tokom sutrašnjeg dana biti prodat i ostatak planirane emisije obveznica.
Razlika između usvojenog budžeta RS za ovu godinu koji iznosi 2,033 milijarde KM i izvornih prihoda je 550 miliona KM i zbog zastoja “stand by” aranžmana BiH s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) Vlada RS prisiljena je tekuću budžetsku likvidnost održavati zaduživanjem na domaćem tržištu kapitala, pojašnjavaju ekonomski analitičari.
U izjavi ekonomistica Svetlana Cenić navodi da konstantnim emitovanjem trezorskih zapisa i obveznica Vlada RS samo nastavlja spiralu zaduživanja.
“Koliko će to dugo trajati zavisi od toga koliko će komercijalne banke moći da se izlažu prema Republici Srpskoj kao prema klijentu. I naravno od toga će zavisiti i visina kamate po kojoj će se RS zaduživati, a koja je već sada i za RS i za njene građane viša kod komercijalnih banaka u odnosu na onu koja važi za Federaciju BiH i Brčko distrikt”, naglasila je Cenić.
Lider Narodnog demokratskog pokreta Dragan Čavić upozorava da konstantno zaduživanje u cilju održavanja likvidnosti budžeta onemogućava bilo kakav privredni razvoj RS.
“Od 12 mjeseci u godini RS devet živi od vlastitih prihoda, a tri od kredita.To je praksa koja traje već niz godina i i dalje se nastavlja. Otuda se i pitamo kako se može govoriti o ekonomskim reformama kada je Vlada odlučila da sva sredstva za razvoj iz Investiciono-razvojne banke investira u budžet”, kazao je Čavić.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija na drugoj strani ističe da RS nije prezadužena i da je zaduživanje na domaćem tržištu kapitala u skladu za zakonom.
Iako je predsjednik RS Milorad Dodik u septembru prošle godine najavio da je tokom njegovog boravka u Moskvi dogovoren veliki kredit koji je trebao poslužiti za reprogramiranje dosadašnjih kreditnih zaduženja RS i osloboditi dio kapitala koji bi bio plasiran u realni sektor isti još uvijek nije realiziran.
“Očekivanja da će RS dobiti veliki ruski kredit su potpuno nerealna. Ono što je bilo ponuđeno jeste zaduživanje RS kod ruskih komercijalnih banaka pod potpuno neprihvatljivim uslovima. Garancija za taj kredit bila je Elektroprivreda RS, a što ni ova vlast nije mogla prihvatiti”, zaključila je Cenić.