Alkohol i volan – smrtonosna kombinacija koja odnosi mnoge živote

N1

Vožnja bez vozačke dozvole, bez položenog ispita, u alkoholiziranom stanju, korištenje mobilnog telefona tokom vožnje - samo je dio prekršaja koje građani najčešće prave tokom saobraćanja na cestama u BiH.

Neki od njih, samo u MUP-u KS nakupili su i do 20 hiljada KM kazni. Stručnjaci za saobraćaj predlažu – drastičnim slučajevima oduzimati i uništavati vozila.

Ići trotoarom, prelaziti kada je zeleno svjetlo, preko tzv. zebri najmanje je što pješak može uraditi. Ipak, mnogi se plaše, posebno oni koji za ruku vode najmilije.

“Dođem po njega pazim da je što dalje od ceste.”

N1: Obavezno ga držite za ruku? “Obavezno.”

– “Ljudi voze loše, onda me je strah da me neko ne udari.”

– “Malo me je strah. Zbog čega? Zbog svega što se događa.”

Statistika je poražavajuća! Godišnje, kaže vješak saobraćajne struke Ševal Kovačević u BiH pogine od 350 do 380 osoba, do 1600 je teško povrijeđenih, 10 hiljada lakše, broj udesa doseže i 40 hiljada udesa. Daleko više od evropskog prosjeka.

“Učestvuje veliki broj, zaista veliki broj vozača pod dejstvom alkohola koji ostavljaju katastrofalne poslijedice, nije teško izvesti zaključak da smo mi zemlja koja možda i četvorostuko više imamo takve učesnike u saobraćaju koji izazivaju takve teške poslijedice”, kazao je Kovačević.

Samo u Kantonu Sarajevo u prošloj godini pod dejstvom alkohola MUP je zatekao više od 2,5 hiljada vozača koji voze pod alkoholom.

Živote pješaka ali i drugih učesnika u saobraćaju ugrožavaju hiljade onih koji voze bez vozačke dozvole. Neki od njih nikada nisu položili vozački ispit, a drugima je oduzeta.

Neki vozači uspjevaju da nakupe i do 20 hiljada maraka kazni. Često nemaju imovinu na svom imenu pa su te kazne nenaplative. Činjenicu da im je vozačka oduzeta ignorišu.

“U drastičnim slučajevima treba oduzimati vozilo kao opasno sredstvo, odmah formirati komisiju, i uništavati, arhivirati video materijal, i odložiti”, dodao je Kovačević.

“U ovim statističkim pokazateljima, osobe koje su pod dejstovm alkohola, upravljali su bez važeće registarske dozvole. Bez položenog vozačkog ispita negdje imamo 1200 takvih osoba – koje su upravljale vozilom bez da imaju položen vozački ispit”, izjavila je Suvada Kuldija, portparolka MUP-a Kantona Sarajevo.

Iako se broj onih koji krše saobraćane propise mjeri desetinama hiljada, skoro da nema onih koji će javno reći da to rade.

N1: Da li vozite ikada pijani?

“Ne! Normalno ne vozim nikad! To je nenormalno, ne mogu da shvatim, da razumijem. Samo treba kažnjavati, naravno da predstavljaju problem. Semafor mi se otvorio”.

Ovo je samo dio problema koji uzrokuju teške saobraćajne nesreće. Međi njima je i veliki broj onih koji koriste mobilni telefon u toku vožnje. Za dio nesreća nije kriv ljudski faktor – na gubitak kontrole nad vozilom mogu da utiču i uslovi na putu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter|Facebook|InstagramUŽIVO na ovom linku.