Usvajanjem Deklaracije o položaju hrvatskog naroda u BiH Hrvatski sabor se grubo miješa u unutrašnja pitanja i iskazuje nepoštivanje suvereniteta i teritorijalnog intergriteta Bosne i Hercegovine, navodi član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović o usvajanju Deklaracije Hrvatskog sabora o položaju hrvatskog naroda u BiH.
“Kao potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma Republika Hrvatska je dužna u potpunosti poštivati suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i suzdržati se od bilo kakvih akcija koje bi dovele u pitanje ove vrijednosti.
Usvajanjem Deklaracije, kojom se tretiraju pitanja izmjena Ustava i zakona Bosne i Hercegovine, aktuelna vlast Republike Hrvatske krši obaveze koje je preuzela potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Bosna i Hercegovina poštuje suverenitet Republike Hrvatske i pravo Hrvatskog sabora da uređuje unutrašnja pitanja Republike Hrvatske i ne miješa se u ta pitanja, te očekuje jednak odnos i od aktuelnih vlasti Republike Hrvatske prema Bosni i Hercegovini. Institucije Republike Hrvatske ne mogu rješavati unutrašnje odnose u Bosni i Hercegovini. Institucije Bosne i Hercegovine će rješavati samostalno i suvereno sva pitanja unutrašnjeg uređenja Bosne i Hercegovine.
Pozivam zvaničnike Republike Hrvatske da dobro promisle o svom odnosu prema Bosni i Hercegovini. Ako se nastavi ovakav trend miješanja u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine i trend izbjegavanja rješavanja otvorenih pitanja, kao što su granica, imovina i druga, neminovno će doći do udaljavanja u odnosima. To bi bilo protivno interesima obiju država”, poručio je član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović o usvajanju Deklaracije Hrvatskog sabora o položaju hrvatskog naroda u BiH.
Hrvatski sabor većinom glasova usvojio je Deklaraciju o položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini, javlja Anadolu Agency (AA).
Deklaracija je usvojena sa 81 glasom za, četiri sudržana i 11 glasova protiv.
Deklaracija je izazvala brojne kontroverze zbog optužbi iz redova oporbe kako se radi o direktnom miješanju u unutarnja pitanja susjedne države, zbog čega je prvi tekst Deklaracije dijelom izmijenjen.
Protiv izmijenjenog teksta bili su zastupnici Mosta s tvrdnjom kako se radi o ublaživanju teksta te kako se ovom verzijom Hrvati u BiH dodatno zapostavljaju, zbog čega su uložili i amandmane koji se odnose na status pripadnika HVO-a i mogućnost dopisnog i elektroničkog glasovanja na izborima, koji nisu usvojeni s obrazloženjem kako to nije osnovna namjera ove deklaracije.
Prihvaćen je dijelom amandman HDZ-a kojim se potiče rješavanje statusnih i egzistencijalnih pitanja pripadnika HVO-a.
Također, od Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP-a) Deklaracija traži da se jednom godišnje Saboru podnese izvješće o provedbi Deklaracije.
Glasovano je o ukupno 16 predloženih amandmana, od kojih je osam dijelom ili u cijelosti usvojeno na prijedlog Socijademokratske partije (SDP).
Ipak, u konačnici SDP nije podržao Deklaraciju, jer nije usvojen njihov amandman u kojem se navodi kako “Hrvatski sabor osuđuje sve politike i postupke koje su imale ili imaju za cilj dezintegraciju BiH, njenu podjelu, ugrožavanje teritorijalnog integriteta, te narušavanje ravnopravnosti konstitutivnih naroda i građana”.
Zastupnik SDP-a Arsen Bauk je kazao kako SDP ne želi biti podrška nastavku politike HDZ-a prema BiH iz devedesetih, a podršku Deklaraciji odbila je dati i stranka GLAS, čija je članica bivša ministrica vanjskih poslova RH Vesna Pusić.
Deklaracija o položaju Hrvata u BiH usvojena je na prijedlog Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske kojim predsjeda zastupnik HDZ-a Božo Ljubić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| InstagramUŽIVO na ovom linku.