Život starijih osoba u Prihvatnom centru Duje: "Da mi nije lijepo, ne bih bila"

Vijesti 15. dec 201821:51 > 21:56
N1

O starim licima u stanju socijalne potrebe već 14 godina brinu u Prihvatnom centaru “Duje” u Doboj Istoku. A sve je više takvih lica. Kroz centar je u okviru projekta Međunarodnog foruma solidarnosti – EMMAUS do sada prošlo više od hiljadu i 300 osoba.

Već deset godina centar Duje, dom je starice Azize Čamdžić. Kaže da ima svu potrebnu njegu i pažnju.

“Da mi nije lijepo, ne bih bila. Neću odavde otići dok ne umrem, meni je lijepo”, kazala je.

Korisnici poput Azize, dolaze iz cijele BiH uz saradnju sa nadležnim ministarstvima i centrima za socijalni rad. Troškove njihovog boravka snose ministarstva, dok štićenici koji imaju primanja, učestvuju u troškovima.

“U posljednje vrijeme saglasnost nadležnog ministarstva je na godinu dana. Ali to nije određeno, već na neodređen period. Sve zavisi od potreba korisnika i ima li mogućnost da se vrati u lolaknu zajednicu, odnosno, da neko preuzme brigu o njemu”, kazala je Lejla Fajić, socijalna radnica.

“Sadržaji Prihvatnog centra Duje su usmjereni prvenstveno na pružanje usluga zrbinjavanja, smještaja, pružanje usluga zdravstvene zaštite, ispunjavanje slobodnog vremena različitim radnim okupacionim aktivnostima, organizovanje različitih sadržaja u široj lokalnoj zajednici, saradnja sa drugim udruženjima”, pojasnila je Sabina Arnaut Jahić iz EMMAUS-a, Međunarodnog foruma solidarnosti.

Korisnici centra izrađuju nakit, kreativno se izražavaju koristeći staklo, drvo, papir. Također sviraju instrumente, pišu pjesme , pletu i tkaju.

“Imamo tu pedale što pomjeramo. Ako počinjemo sa lijeve strane, onda se tu dižu te niti i podvlačimo. Ako krenemo sa desne strane, pustimo lijevu nogu, onda na desnu stranu podvlačimo te niti. Kada to završimo, stiskamo desnom nogom, tako da to bude sklopljeno”, kazala je Bekira Delić, korisnica iz Bihaća.

“Da li onaj što nas već spaja, od samog početka edena i sudnjeg kraja, da li onaj most iz Mostara , ćuprija iz Višegrada, dvoje zaljubljenih ili oca i sina. Kakve veze ima čovjek zašto se mjenja klima.To je povezano sve? A čim? Pa, mostovima. Između neba i zenlje duga , sreća i tuga, dva prijatelja, sreća i tuga. Poveznica svega. Savšrenog kruga”, ispričao je Suljo Muslimović, korisnik iz Travnika.

Iako je projekat je zamišljen kao utočište za stare i iznemogle osobe, iz godine i godinu povećava se broj korisnika koji su duševni bolesnici, osobe sa invaliditetom te djeca i mladi. Sa svima njima radi 167 uposlenika.

“U samom radu poštujem njihova iskustva i različitost. Pokušam da da im pružim osjećaj sigurnosti i zaštite”, navodi Fatima Delić, socijalna radnica.

U Centar Duje trenutno je smješteno 400 korisnika.

Kompleks prihvatnog centra Duje smješten je na 50 dunuma zemljišta. Naredni planovi su rekosntrukcija postojećih objekata, izgradnja novih zgrada Centra za osobe sa invaliditetom te proširenje kapaciteta, a sve kako bi štićenicima ovdje boravak bio što ugodniji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook| Instagram.