Organizacija Border Violence Monitoring objavila je video snimke, za koje tvrdi da dokazuju nezakonito postupanje hrvatske policije prema migrantima. Ova organizacija je saopštila da su snimke autentične, te da se na njima vidi kako hrvatski policajci nezakonito vraćaju migrante u Bosnu i Hercegovinu, na lokalitetu Lohovo.
Oglasilo se i MUP Hrvatske , tvrdeći da postupaju u skladu sa propisima. Ministar bezbjednosti BiH misli drugačije.
Šuma kod mjesta Lohovo, na teritoriju Bosne i Hercegovine, bila je poprište nezakonitog postupanja hrvatske policije prema migrantima, tvrde u Border Violence Monitoringu. Više od 130 video snimaka, ističu, stiglo je anonimno na adresu ove organizacije. Na snimkama se vidi, kako tvrdi ova organzacija, da hrvatska policija nezakonito, i uz prijetnju oružjem, vraća stotine migranata u Bosnu i Hercegovinu. Border Violence Monitoring saopštavaju da nema razloga da sumnjaju u autentičnost ovih snimaka.
“Video materijal snimljen je u šumi Lohovo na teritoriju BiH između 29. septembra i 10. oktobra 2018. i pokazuje 54 nezakonita grupna protjerivanja izbjeglica iz Hrvatske u BiH, najmanje 350 izbjeglica među kojima su mala djeca, maloljetnici i žene”, navode iz organizcije.
Na dostupnim snimkama, snimljenim skrivenom kamerom, vidi se kako hrvatski policajci provode migrante, te im naređuju da stanu u jednu liniju.
“Jesam rekao na stanete u jednu liniju. Jednu liniju. One line”, čuje se na snimku.
Kamere su snimale i u noćnim satima. Na njima je očigledno kako policajci provode veću grupu migranata. Border Violence Monitorng tvrdi da ih vraćaju u Bosnu i Hercegovinu, i to uz, kako tvrde, upotrebu sile. MUP Hrvatske odbacuje optužbe.
“Radi se o zakonitoj mjeri koju na raspolaganju imaju granične policije europskih država i primjenjuju ga prema osobama koje nezakonito, mimo graničnih prijelaza, pokušavaju ući na njihov teritorij. Naglašavamo i bitnu razliku između instituta ‘odvraćanja’ koji je propisan spomenutim Zakonikom o šengenskim granicama i ‘protjerivanja’ koje je propisano Zakonom o strancima, a o čemu se u ovom slučaju ne radi.”
O situaciji sa migrantima u Bosni i Hercegovini, raspravljalo je i Predsjedništvo, ali Milorad Dodik tvrdi da je Vijeće ministara aljkavo pripremilo informaciju o tome, i uz podatke stare nekoliko mjeseci. Imao je i poruku za Evropsku uniju.
“Da ta politika Evrope ne samo da zadire u stabilnosti Evrope, nego pokušavaju da migrante smjeste u dodirne zemlje. Gospodin Kurtz je izašao prije nekoliko mjeseci sa jasnom porukom da će zemljama koje prihvate kampove, dobiti financijsku pomoć. Ja sam za to da mi jasno odbijemo tu finansijsku pomoć, sa stanovišta obaveze da primimo migrante. I to je to. Ova klackalica predugo traje.”
Ministar sigurnosti BiH, Dragan Mektić, za N1 kaže da od ranije postoje dokazi kako hrvatska policija zlostavlja migrante, njihove porodice, i maloljetnu djecu.
“Bruka i sramota od jedne evropske države, članice EU. Da se policija bavi krijumčarenjem migranata i tjeraju ih na ilegalne migracije. Mi smo na to više puta upozoravali.”
Utvrđivanje autentičnosti snimaka, ali i eventualne krivične odgovornosti, trebao bi biti posao nadležnih tužiteljstava Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ocjenjuje profesor Nedžad Korajlić.
“Vrlo je bitna teritorija. Ako su ta lica ušla nezakonito iz RH u BiH, ili obrnuto, to bi trebala dva tužilaštva da se dogovore i organizuju zajedničku istragu. Jer, vidimo, imamo tu miješanje i nadležnosti, imamo granične policije BiH i RH, da se vidi autentičnost tih snimaka, i da se stavi tačka oko toga.”
Na video materijalima se vidi i da hrvatski graničari nose duge cijevi, što prema profesoru Korajliću nije neuobičajeno u graničnom pojasu, ali, dodaje – nije praksa da policajci koristeći fizičku silu “dovode u red migrante”.
Na web stranici organizacije Border Violence Monitoring stoji da od 2016. godine prikupljaju podatke o migrantima od volontera iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram UŽIVO na ovom linku.