Preko 20.000 migranata zatražilo azil u BiH, niti jedan nije odobren

N1

Sporadični ulasci migranata u zemlju pretvorili su se u kolone, pa je do sada u Bosnu i Hercegovinu prema podacima Službe za poslove sa strancima ušlo više od 23 hiljade ljudi. Najviše registrovanih migranata je iz Pakistana, Sirije, Afganistana, Iraka i Libije.

Služba za poslove sa strancima do danas je zabilježila ulazak preko 23 hiljade migranata, 21 hiljada je zatražila azil, a prema podacima UNHCR-a tek 5 posto je registrovalo zahtjev, niti jedan nije odobren.

“U BiH u ovom trenutku prema našim podacima je oko 4.000 migranata oni su uglavnom smješteni u prihvatnim centrima na području Sarajeva i na području USK”, kaže Dražen Rozić iz IOM-a.

Bosna i Hercegovina je migrantsku krizu dočekala sa jednim centrom za Azilante u Delijašu kod Trnova. U jeku krize za prijem migranata otvoren je i izbjeglički centar Salakovac kod Mostara.

Danas na Teritoriji BiH ukupno osam centara. Dva u Bihaću (Borići i Bira), jedan u Velikoj Kladuši (Miral), Hotel Sedra nadomak Cazina, te Ušivak kod Sarajeva.

“Od jula do danas desio se napredak barem u USK jer se većina onih koji se tamo nalaze su u smještajnim objeketima i ne nalaze se na otvorenom, što je pozitivan pomak jer dolazi zima”, ističe Tomaš Boček, specijalni predstavnik Savjeta Evrope za migracije.

Samo Crveni krst za migrante je pripremio i podjelio preko 940 hiljada obroka.

“Ono gdje su nama najčešći problemi sa porodicama to je da ima dosta trudnica, ima dosta male djece i puno puta se traži dodatana hrana i mlijeko za djecu. Postoje količine koje su odobrene, i vodimo kontrolu, i postoji njihovo nezadovoljstvo što ne mogu dobiti kad god oni nešto traže”, otkriva Husein Kličić, Crveni krst USK.

Bilježili smo izjave migranata nezadovoljnih hranom. Iz Crvenog krsta kažu za doručak dobiju maslac, džem, med, 100 grama integralnog hljeba, tri dl mlijeka i jednu bananu.

“Za USK imamo do kraja marta obezbjeđena sredstva za migrante. Što se tiče Mostara imamo do kraja ovog mjeseca i radimo sa nekim našim potencijalnim donatorima. Apelujemo na resorno ministarstvo, čiji je to objekat, da se uključi u ovaj proces”, kaže Namik Hodžić, generalni sekretar Crvenog krsta FBiH.

U međuvremenu, pred Crvenim krstom, kažu, bitan je zadatak obezbijediti novogodišnje poklone djeci migranata u svim centrima u Bosni i Hercegovini.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram UŽIVO na ovom linku.