Paddy Ashdown, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini od 2002. do 2006. godine je preminuo 22. decembra u 77 godini života. Sa Ashdownom je prilikom njegove posjete Sarajevu 9. novembra 2015. razgovarala Emina Pazalja, novinarka N1 televizije. Tom prilikom, uporedio je stanje u Bosni i Hercegovini tokom i nakon što je okončao mandat visokog predstavnika. Podsjetio je i na to šta je on činio kao prvi čovjek Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.
Ashdown nije očekivao da će se situacija u Bosni i Hercegovini pogoršati od trenutka kada je okončana njegova funkcija kao visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Smatra da su se promjene u zemlji dešavale zahvaljujući “hrabrim političarima” uz pomoć međunarodnih aktera.
Kao opasnim je istaknu to što Balkan predstavlja užareni dio Evrope i svijeta, što nije bio slučaj onda kada je bio visoki predstavnik. Jednako opasnim je ocijenio neuspjeh Dejtonskog mirovnog sporazuma jer se to ne bi odrazilo samo po Bosnu i Hercegovinu, već po cijeli svijet.
Upitan šta bi on učinio da je na mjestu sadašnjeg visokog predstavnika, Valentina Inzka, po pitanju najava o održavanju referenduma u Republici Srpskoj, odgovorio je:
“Ne bih postavljao pitanje šta bih ja radio. Reći ću vam šta jesam napravio. Rekao bih vam šta treba uraditi, a na drugima je da odluče kako to postići”.
Ne misli da je posljednji visoki predstavnik koji je djelovao proaktivno jer je “međunarodna zajednica nastavila pokušavati da djeluje”.
I međunarodne aktere i domaće političare je smatrao krivim što su dovedeni u pitanje uspjesi napravljeni u deset godina.
Njemačko-britansku inicijativu je Ashdown okarakterisao kao neophodnom, ali nedovoljnom, te je podsjetio na niz reformi provedenih u Bosni i Hercegovini dok je bio na čelu Ureda visokog predstavnika.
Govoreći o odnosima u regiji, kazao je:
“Bio sam svijestan toga da ne mogu ništa uraditi, a da pri tom ignorišem interese Zagreba i Beograda i da je zato važno da su uz nas. Znao sam da mir u Bosni i Hercegovini i njen uspjeh zavise od konstruktivnih stavova Zagreba i Beograda”.
Nije bio saglasan sa stavom da Rusija ima neki dugoročan interes u Bosni i Hercegovini.
Naglasio je da politika u Bosni i Hercegovini ne smije više biti oblikovana ratom i da prije svega mladi moraju preuzeti odgovornost u izgradnji budućnosti zemlje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.