U Bihaću obilježena 76. godišnjica Prvog kongresa USAOJ-a

Vijesti 29. dec 201815:58 > 16:01
Anadolija

U organizaciji Udruženja antifašista i boraca narodnooslobodilačkog i odbrambeno-oslobodilačkog rata (UABNOR) Bihać upriličena je svečanost polaganja cvijeća povodom 76. godina od zasjedanja Prvog kongresa Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Jugoslavije (USAOJ) koji je održan 1942. godine u Bihaću.

Tim povodom članovi ovog Udruženja, kao i mladi koji u zadnje vrijeme sve više pristupaju ovom UABNOR-u, okupili su se na partizanskom spomen-obilježlju pod Borićima u Bihaću, kako bi odali čast palim borcima narodno-oslobodilačke borbe i prisjetili se značaja antifašizma i njegovog doprinosa u odbrani BiH i očuvanju njene cjelovitosti.

“Bihać je bogat historijom koja svjedoči vrijeme antifašističke borbe koja je iznjedrila BiH na AVNOJ-skim zasjedanjima i udarila temelje bratstva i jedinstva. Zbog toga me raduje što se duh antifašizma vraća kod omladine u Bihaću, čemu svjedoči i nedavno održavanje Skupštine Udruženja na kojoj se okupilo 65 delegata iz nekoliko srednjih škola”, istakao je Osman Handukić, predsjednik UABNOR-a Bihać.

USAOJ je bio masovna antifašistička organizacija omladine Jugoslavije, koja je djelovala u okviru Narodno-oslobodilačkog pokreta Jugoslavije (NOP). Osnovan je na prvom kongresu Antifašističke omladine Jugoslavije, održanom od 27. do 29. decembra 1942. godine u Bihaću. Ovaj događaj je vrlo značajan kako za Bihać, tako i za cijelu BiH, a mladih u Bihaću to u posljednje vrijeme sve više prepoznaju.

“Antifašizam je za nas mlade vrlo bitan i sama činjenica da mladi pokazuju sve veće interesovanje da se priključe našem Udruženju, pokazuje da je svijest o opasnosti od neofašizma, koji se danas javlja u raznim oblicima, u zadnje vrijeme u porastu. Zbog toga je ovaj događaj za nas mlade vrlo značajan, jer na neki način predstavlja jednu vrstu paradigme borbe različitih naroda i narodnosti za isti cilj, a to je bio sloboda za sve”, kaže Sandra Džemaili, predsjednica Udruženja mladih antifašista.

Za Milku Malkić, koja je član Upravnog odbora UABNOR-a Bihać i osoba čiji brat je ukopan u ovoj zajedničkoj partizanskoj grobnici, ovakva obilježavanja znače puno u današnjem vremenu iz razloga što se u našem društvu, kaže ona, dešavaju različita previranja koja ljude vode u stanje beznađa.

“Ovdje imam ploču od moga nerođenog brata Zorić Nikole kojeg su na području Gorijevca ubile ustaše dok se kretao sa svojom partizanskom četom. Mene lično taj događaj veže za ovaj prostor i zbog toga često dođem ovdje i poklonim se žrtvama koji su dali veliki doprinos za nekadašnju zajedničku državu. Trebali bi svi raditi na tome da se ujedinimo i međusobno povezujemo u jednom cilju, a to je borba za socijalnu pravdu koja je trenutno jako ugrožena”, istakla je Malkić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter|Facebook|Instagram i UŽIVO na ovom linku.