Radna verzija nacrta Rezolucije o Srebrenici postoji u Ujedinjenim nacijama. Međutim, još nijedna zemlja ga nije zvanično uputila. Ruski ambasador u našoj zemlji Petar Ivancov rekao je da svaka rezolucija koja se tiče BiH mora biti izbalansirana i u njoj moraju biti spomenute sve tragedije i sve žrtve tokom, kako kaže, građanskog rata.
Iz Ambasade SAD-a za N1 je rečeno da Vijeće sigurnosti UN-a često koordinira aktivnosti po pitanju nacrta prijedloga rezolucija te da su upoznati da postoji jedan takav nacrt koji se odnosi na obilježavanje genocida u Srebrenici.
“Niko nije zvanično predložio nacrt rezoulcije Vijeću sigurnosti UN-a na ovu temu te stoga mi ne možemo špekulisati o eventualnoj potpori takvom nacrtu”, saopćeno je iz Ambasade SAD u BiH.
Informacije da je inicijator Nacrta rezolucije Velika Britanija, demantovali su iz ambasade ove zemlje.
Međutim, u BiH je sam spomen rezolucije doveo do novih previranja. Ni 20 godina od rata u našoj zemlji nema jedinstvenog stava o dešavanjima u Srebrenici. Za predstavnike bošnjačkog naroda nema sumnje da se radilo o genocidu.
“Katarza mora biti u glavama srpskog naroda u BiH, pogotovo onih koji žive u RS-u, i da se stvarno suoče sa onim što se desilo 11. jula i što je Međunarodni sud pravde presudio”, izjavio je zastupnik SDA u Zastupničkom domu PSBiH Sadik Ahmetović.
“Rezolucija je potrebna UN-u ništa manje nego nama, nama je potrebna najviše, ali isto tako i UN-u. Čitav svijet će 20. godišnjicu Srebrenice obilježavati, doživljavati kao mrlju na savjesti čovječanstva“, rekao je ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija.
Takav stav neprihvatljiv je za predstavnike srpskog naroda. Ne negiraju da je bilo zločina, ali izričiti su da se ne radi o genocidu.
“To je apsolutno neprihvatljiva inicijativa koja može samo otežati stvari ovdje u BiH, jednostavno nije dobronamjerna prema ovoj zemlji prije svega”, izjavila je zastupnica SDS-a u Zastupničkom domu PSBIH Aleksandra Pandurević.
Majke enklava Srebrenice i Žepe smatraju da je ovo borba protiv istine onih koji su počinili genocid.
“Vjerovatno će neke generacije doživjeti, ne vjerujem da će moja generacija doživjeti, moje majke da će to doživjeti da se promijene oni sami koji su počinioci genocida”, kazala je Munira Subašić iz Udruženja Majki enklava Srebrenice.
U radnoj verziji koja je procurila u javnost zahtijeva se i da se u obrazovni sistem BiH i drugih zemalja uvrsti gradivo koje će te zločine okarakterisati kao genocid. Po mnogima je ovo i najoštrija rezolucija do sada, koja ima za cilj spriječiti slična dešavanja u budućnosti.
Pogledajte prilog Ajle Alihodžić.