I dalje šutnja: Hoće li Tužilaštvo BiH poduzeti korake zbog afere "Diploma"?

Vijesti 08. jan 201917:58 > 18:02
N1

Reakcija na aferu "Diploma" stiže i iz susjedne Hrvatske. Iz Komore medicinskih sestara ove zemlje poručuju da neće izdavati odobrenja sa samostalan rad nakon prekvalifikacije u drugim državama. Tako, smatraju, nije moguće steći obrazovanje za sestrinsku profesiju. U međuvremenu, MUP USK izuzeo je dokumentaciju iz škole "Multilingua" iz Sanskog Mosta, koja je izdala spornu diplomu. U državnom tužilaštvo - i dalje šutnja!

Afera “Diploma” izazvala je domino efekat. Nakon što je novinarka “Žurnala” stekla diplomu srednje medicinske škole za samo dvije sedmice i sa 2 500 KM, Ministarstvo obrazovanja formira komisiju, za nadzor nad školom Multilgua iz Sanskog Mosta:

“Iz medija smo saznali informaciju, da je diploma urađena za 17 dana. Ministarstvo je uradilo sve po zakonu – oformilo komisiju, koja je danas bila na terenu. Kolege iz kantonalnog MUP-a su također su izuzeli dokumentaciju”, kazao je Damir Omerdić, ministar obrazovanja USK.

Krivotvorenje službene isprave je krivično djelo na koje se sumnja.

“Na osnovu medijskih istupa, o nezakonitom izdavanju diploma o sticanju određenih stručnih zvanja, istražitelji sektora kriminalističke policije MUP-a USK, pod nadzorom tužioca kantonalnog tužilaštva, provode određene istražne radnje, u cilju dokazivanja krivičnog djela, iz čl. 389, krivičnog zakona FBiH – krivotvorenje službene isprave, od strane centra za obrazovanje odraslih u Sanskom Mostu”, navodi Snežana Galić, portparolka MUP-a USK.

Od šest mjeseci do pet godina zatvora predviđena je kazna za krivotvorenje službene isprave, prema Krivičnom zakonu FBiH.

Postavlja se pitanje da li je dokazani slučaj prevare zapravo i jedini i ko na stranom tržištu provjerava kvalifikacije iza diplome za medicinske radnike. Agencija za rad i zapošljavanje BiH posreduje za radnike u Sloveniji i u Njemačkoj. U Njemačkoj, kažu, ne može svaka diploma biti nostrificirana:

“Bilo je slučajeva gdje određene pokrajine u Njemačkoj nisu nostrificirale pojedinim radnicima te diplome. Međutim, mi ne znamo da li su te diplome stečene na ovaj način, kako je utvrđeno, nekim nelegalnim putem”, kazao je Muamer Bandić, direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

“Ukoliko se oni prekvalifikuju, ako prekvalifikacija dolazi iz javne ustanove, do 2018, GIZ je prihvatao. Od januara 2018. ta mogućnost više nije dozvoljena. Putem projekta kod poznatog poslodavca, dozvoljene su i privatne škole, ali i tamo su se dešavale situacije da pojedine diplome nisu nostrificirane”.

Iako je naš upit na adresu državnog Tužilaštva stigao prošle sedmice, do danas nema odgovora na upit – hoće li Tužilaštvo poduzeti korake zbog afere “Diploma”. 

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagrami UŽIVO na ovom linku.