Ko je s kim vezan, a nije častan pa se sve češće govori o pravosudnoj mafiji? Povjerenje u pravosuđe sve je slabije. Ne procesuira se krupan kriminal što otvara mogućnost za brojne, uslovno rečeno, sitnije kriminalne radnje.
Snijeg je tada padao kao i danas samo što današnji polako prekriva sjećanje. Već se zaboravlja pompezno najavljivani slučaj Gibraltar. Šta tek reći o istragama i optužnicama protiv najvećih političkih zvaničnika u zemlji – Milorad Dodik, Jerko Ivanković Lijanović, Živko Budimir.
“Broj slučajeva koji padaju na sudovima većinom zbog proceduralnih grešaka pokazuje da je potrebno poraditi, kako na znanju tužilaca i pripremi predmeta, tako i jedan broj slučajeva sigurno propada zbog političkih veza u koje su upetljani ljudi u pravosuđu“, rekao je Emir Đikić.
Protiv aktuelnog člana bh. predsjedništva Dragana Čovića optužnica je, kako i sam kaže, bilo mnogo. Sve su odbačene, a on poručuje da je krajnje vrijeme da se raščisti sa pravosudnom mafijom.
“Koliko ste vi puta do sada čuli rezon da je predsjednica Suda rekla da ima pravosudne mafije. Ako to kaže predsjednica Suda BiH, šta onda ima o tome govoriti bilo koji građanin. Evidentno postoji”, izjavio je Dragan Čović.
Evo šta o povjerenju u pravosuđe kaže prva žena Suda BiH. “Vraćanje povjerenja građana kad je riječ o pravosuđu može se samo očekivati odlukama sudija koje su bazirane na zakonu i na dokazima i ništa drugo”, kazala je Meddžida Kreso.
Za sudiju Branka Perića ključni problem je nekontrola tužilačke moći.
Više u prilogu Amira Krivošije.