Šepić, Dilberović i Kazazović gosti Novog dana

Vijesti 20. jan 201920:56 > 21:06
N1

U izdanju Novog dana za 21. januar, između ostalog, tematiziramo stanje u Nezavisnom bloku, kupovinu školskih diploma u Bosni i Hercegovini, dokumentarni film o Davidu Dragičeviću, zašto se treći ponedjeljak u januaru smatra najdepresivnijim danom u godini, koji je posao kustosa i kako je biti kustos u Bosni i Hercegovini i da li zdravstvene ustanove imaju dovoljne zalihe krvi.

O stanju u Nezavisnom bloku, mogućoj ostavci na mjesto predsjednika stranke, odnosima sa kolegama Sadikom Ahemtovićem i Fuadom Kasumovićem, stanju na cjelokupnoj bh. političkoj sceni za Novi dan govori Senad Šepić – predsjednik Nezavisnog bloka.

Započinje revizija diploma u Federaciji BiH. Revizijom će biti obuhvaćeni imenovani dužnosnici, službenici i namještenici u institucijama kojima je osnivač Federacija BiH. Kantoni, gradovi i opštine pozvani su da se priključe inicijativi. O reviziji diploma razgovaramo sa ministricom obrazovanja i nauke FBIH, Elvirom Dilberović.

Možemo li svi skupa razumjeti kako je ne dostići istinu, izgubiti porod, bližnjega svoga, kako i koliko boli? Na ovo odgovara novi dokumentarac autorke Elme Kazagić. Film o Davidu Dragičeviću, Banjalučaninu ubijenom u 21. godini je film o jednom nedovršenom snu, roditeljskom osjećaju, sjećanjima, djetinjstvu i izrastanju, strahovima, željama, o boli, trpnji i nadama. Elma Kazagić, gošća je Novog dana.

Danas je Blue Monday – treći ponedjeljak u januaru koji je dobio naziv najdepresivni dan u godini. Nema naučnih dokaza da se ijedan dan u godini može tretirati depresivnijim od drugih, ali je depresija svakako, svakog dana tema koja zazlužuje pažnju. Mi o ovoj i drugim temama iz oblasti mentalnog zdravlja razgovaramo sa Đanom Lončaricom, psihologinjom i psihoterapeutkinjom.

U posljednja četiri mjeseca obišao je osam muzeja u Bosni i Hercegovini. Razgovarao sa kustosima o nama. Šta nam to muzeji poručuju? Šta možemo naučiti iz njih? O projektu ‘Kad muzeji pričaju’ kroz zanimljive video zapise govori Peđa Kazazović – autor projekta.

Bosna i Hercegovina prošle godine je iz Češke i Njemačke uvezla čak 65 litara krvi. Podaci Vanjsko trgovinske komore BiH kažu da litar ove dragocjene tečnosti košta skoro 670 maraka. Potreba za zalihama krvi kontinuirana je tokom cijele godine. Imaju li bolnice u Federaciji BiH dovoljne količine jedinica krvi za izvođenje operacija i drugih medicinskih zahvata? Da li imamo dovoljno darivalaca krvi – provjerit ćemo u Zavodu za transfuzijsku medicinu FBiH.

Dobro jutro će vam poželjeti Minela Jašar Opardija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.