Svi zaključci sa sjednice Vijeća ministara BiH

Vijesti 30. jan 201916:05 > 16:07
Vijeće ministara BiH

Danas je u Sarajevu održana 165 sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, gdje je između ostalog utvrđen i nacrt budžeta.

U nastavku donosimo sve zaključke sa sjednice. 

UTVRĐEN NACRT BUDŽETA

Vijeće ministara BiH jednoglasno je utvrdilo Nacrt zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2019. godinu, koji će Ministarstvo finansija i trezora dostaviti Predsjedništvu BiH, nadležnom za njegovo predlaganje.
Ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH u 2019. godini iznose 966.000.000 KM, što je više za 16 miliona KM, a servisiranje vanjskog duga iznosi 825.760.678 KM i manje je za 178.301.651 KM u odnosu na prethodnu godinu. U strukturi prihoda dominira zahvatanje s Jedinstvenog računa u identičnom iznosu kao i prethodnih godina 750.000.000,00 KM.
Povećanjem budžeta za 16 miliona KM osigurana su sredstva za povećanje plaća vojnicima i policajcima u skladu sa ranijim odlukama Parlamentarne skupštine BiH.
Državnim službenicima i zaposlenicima u institucijama BiH od 1. 7. 2019. godine, ukoliko do tada bude stupio na snagu budžet institucija BiH, topli obrok bit će vraćen na nivo iz 2012. godine, kada je sa osam KM smanjen na šest KM, čime su ispoštovani sindikalni zahtjevi. Izuzetak su izabrane i imenovane osobe na nivou BiH, čiji topli obrok ostaje šest KM.
Ukupni rashodi institucija Bosne i Hercegovine i servisiranje vanjskog duga BiH u Nacrtu budžeta iznose 1.791.760.678 KM i u odnosu na 2018. godinu manji su za osam posto, odnosno 162.301.651 KM.

USVOJENA STRATEGIJA PROTIVMINSKOG DJELOVANJA DO 2025.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, usvojilo je Strategiju protivminskog djelovanja Bosne i Hercegovine 2018. – 2025. sa Finansijskim planom za njenu provedbu.
Njeno usvajanje omogućit će razvoj efikasnog i djelotvornog državnog programa protivminskog djelovanja u cilju smanjivanja i potpunog elminisanja opasnosti od mina za stanovništvo u BiH.
Strategija sadrži pet strateških ciljeva koji su usmjereni na uspostavljanje cjelovitog i efikasnog sistema protivminskog djelovanja u Bosni i Hercegovini. Oslanja se na tri ključna principa: odgovornost, kontinuirano unapređenje i transparentnost, a dvije od pet pretpostavki za njeno provođenje su da se finansiranje iz međunarodnih izvora održi na istom nivou ili se poveća uz povećenje finansiranja iz domaćih izvora.
U finansijskom planu navodi se da je potrebno oko 336 miliona KM za realizaciju Strategije protivminskog djelovanja BiH do 2025. godine.

USVOJEN PROGRAM EKONOMSKIH REFORMI 2019 – 2021.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje, usvojilo je Program ekonomskih reformi (ERP) za period 2019 – 2021. godine, sastavljen od pet tematskih cjelina, uključujući prioritete strukturalnih reformi, makroekonomski i fiskalni okvir.
Reforme će biti usmjerene na unapređenje strateškog i zakonodavnog okvira u skladu sa ugovorom o uspostavljanju energetske zajednice, stvaranje održivog sistema finansiranja željezničke infrastrukture, unapređenje poljoprivredne proizvodnje, jačanje sistema infrastrukture kvaliteta BiH po modelu EU. Radit će se na daljnjem unapređenju sektora komunikacija i informacionog društva, uz usklađivanje regulatornog okvira sa standardima EU, intenziviranju saradnje u obrazovanju i povećanju efikasnosti tržišta rada, uspostavljanju efikasnog sistema potrošnje u zdravstvu i unapređenju sistema socijalne zaštite.
Program ekonomskih reformi će biti proslijeđen Evropskoj komisiji.

BiH I SLOVENIJA UNAPREĐUJU SARADNJU U OBLASTI SPORTA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Memoranduma o saradnji u oblasti sporta između Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Ministarstva obrazovanja, nauke i sporta Republike Slovenije.
Zaključivanje ovog memoranduma omogućit će unapređenje saradnje u ovoj oblasti, na osnovu jednakosti i uzajamne koristi, kao i daljnji razvoj odnosa između institucija dviju država nadležnih za sport.
Memorandumom se, između ostalog, potiče saradnja između nacionalnih sportskih udruženja/saveza u vezi sa vrhunskim sportistima putem učešća u zajedničkim obukama, na turnirima i tradicionalnim sportskim manifestacijama, kao i razmjena srodnih sportskih disciplina i osoblja (treneri, menadžeri, agenti, medicinsko osoblje).
Za potpisnika Memoranduma ovlašten je ministar civilnih poslova BiH.

USAGLAŠAVANJE PRAVILNIKA SA UREDBOM EU

Vijeće ministara BiH donijelo je Pravilnik o izmjeni Pravilnika o sirovom mlijeku i Pravilnik o dopuni Pravilnika o proizvodima od mlijeka i starter kulturama u cilju njihovog usaglašavanja sa uredbama Evropske unije. Izmjene i dopune pravilnika će omogućiti domaćim proizvođačima ravnopravan tretman na tržištu.
Radi se o usaglašavanju nacionalnih propisa sa Uredbom EU iz 2013. godine koja propisuje da konzumno mlijeko ima tačku smrzavanja približno jednaku prosječnoj tački smrzavanja sirovog mlijeka zabilježenu u području porijekla prikupljenog konzumnog mlijeka. „Prosječna tačka smrzavanja sirovog mlijeka“ određuje se na nacionalnom nivou država članica i predstavlja nacionalnu odredbu.

PODRŠKA PRISTUPU UGOVORU ZA ISTRAŽIVANJE SVEMIRA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za pristupanje Bosne i Hercegovine Ugovoru o načelima kojima se uređuje djelovanje zemalja u istraživanju i korištenju svemira, uključujući i Mjesec i druga nebeska tijela.
Prihvatanjem ovog ugovora, Bosna i Hercegovina iskazuje spremnost na saradnju s drugim zemljama potpisnicama. Istovremeno će biti stvoreni uvjeti da mladi naučnici iz BiH, uz pomoć stipendija, učestvuju na simpozijima koje organizira UN u ovoj oblasti.
Ratifikacijom ovog ugovora BiH otvara mogućnost za podnošenje zahtjeva za članstvo u Odboru za mirno korištenje svemira (COPUOS).
Ministarstvo komunikacija i prometa dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru odobravanja.

UNAPREĐENJE SEKTORA TELEKOMUNIKACIJA I ELKTRONSKIH MEDIJA

Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o načinu korištenja sredstava akumuliranog viška prihoda nad rashodima Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine do 31. 12. 2017. godine u iznosu 16.545 171,00 KM.
Iznos od 9.750.000,00 koristit će Regulatorna agencija za komunikacije BiH za provođenje 10 projekata u skladu s Politikom sektora elektronskih komunikacija i najboljim praksama država članica Evropske unije.
Planirani projekti su: Kontrola i provjera poštivanja uvjeta dozvole i benchmarking mobilnih mreža – Mobilne mreže (1.500.000 KM); Mjerenje kvaliteta širokopojasnog pristupa internetu u BiH (500.000 KM); Centralizovani sistem za monitoring broja usluga kod svih kablovskih operatora (1.100.000 KM); Informacioni sistem za elektronsko praćenje mrežnih resursa i korisnika dozvola u telekomunikacijama u nadležnim institucijama putem Geografskog informacionog sistema (GIS) (650.000 KM); Zaštita djece na internetu u sistemima korisnika dozvola RAK-a (450.000 KM); Centralizovani DMS sistem (Document Managment System) (300.000 KM); Izgradnja senzorske mreže za pokrivanje urbanih sredina u velikim gradovima u BiH za mjerenje zauzetosti radiofrekvencijskog spektra, detekciju interferencije i geolociranja izvora emisije (2.000.000 KM); Kontrola nivoa nejonizirajućeg elektromagnetnog zračenja u cilju zaštite ljudi (2.000.000 KM); Izrada regulatornog okvira za radiofrekvencijske opsege koje koriste dronovi radi zaštite postojećih korisnika frekvencija (100.000 KM); Informacioni sistem za mašinsko prepoznavanje glasova i riječi u medijskom TV i radio prostoru BiH (lnformation System for Voice Recognition – ISvoiceR) (1.150.000 KM).

MIGRANTSKA SITUACIJA

Vijeće ministara BiH upoznato je sa Informacijom Ministarstva sigurnosti o stanju u oblasti migracija u Bosni i Hercegovini u vezi s povećanim prilivom migranata.
Službi za poslove sa strancima od 1. do 27. januara 2019. godine prijavljeno je 696 nezakonitih migranata, a namjeru da zatraži azil je iskazalo njih 585, dok je devet osoba podnijelo zahtjev za azil. Među ovim migrantima je bilo 20 maloljetnika bez pratnje, a njih 19 je iskazalo namjeru za podnošenje azila.
Najveći broj migranata pristiglih u januaru u BiH je iz Pakistana (106) i Iraka (102), a slijede državljani Sirije (85), Maroka (73) i Alžira (67). Među ostalim, koji čine 28,7% ukupnog broja prijavljenih migranata, najzastupljeniji su državljani Bangladeša (43), Irana (40), Indije (34), Libije (32) i Palestine (25).

RAZVIJATI POLJOPRIVREDNI INFORMACIONI SISTEM

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH će u saradnji sa nadležnim organima entiteta i Brčko distrikta BiH nastaviti aktivnosti za razvoj Poljoprivrednog informacionog sistema i svih njegovih komponenti.
Ove aktivnosti bit će nastavljene u skladu sa Zakonom o poljoprivredi, prehrani i ruralnom razvoju BiH, preporukama Evropske komisije i zakonodavstvom Evropske unije, navodi se u Informaciji o stepenu razvoja Poljoprivrednog informacionog sistema u Bosni i Hercegovini i svih njegovih komponenti, koju je usvojilo Vijeće ministara BiH.
Razvoj ovog sistema omogućit će donosiocima odluka iz sektora poljoprivrede dobijanje kvalitetnih analiza, a prikupljene informacije bit će dostupne poljoprivrednim proizvođačima, trgovcima poljoprivrednih proizvoda te potrošačima.
Poljoprivredni informacioni sistem će kao alat biti korišten za pristup finansijskim sredstvima iz sheme pomoći EU i fondova namijenjenih razvoju poljoprivrede.
U Informaciji se navodi da su do sada uspostavljeni statistički adresar poljoprivrednih gazdinstava, registri za identifikaciju i kontrolu kretanja životinja, kao i poljoprivrednih gazdinstava te klijenata, fitosanitarni registar, GIS katastar i inspekcijski sistem.

UJEDNAČITI NAKNADE ZA PORODILJE U FBiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Deveti izvještaj Bosne i Hercegovine o primjeni Evropske socijalne povelje /revidirane/ (Grupa IV: djeca, porodice i migranti) – referentni period januar 2015. – decembar 2017. godine.
U izvještaju se, između ostalog, navodi da postojeća zakonska regulativa nije usaglašena kada su u pitanju naknade za porodilje u Federaciji BiH, kako bi bile istovjetne u svim kantonima u ovom bh. entitetu.
Izvještaj je pripremila interresorna radna grupa koju su sačinjavali imenovani stručni predstavnici nadležnih ministarstava i institucija BiH, entiteta i Brčko distrikta BiH.
Vijeće ministara BiH usvajanjem ovog izvještaja ispunjava obaveze Bosne i Hercegovine kao međunarodnog subjekta koji podnosi izvještaj o primjeni revidirane Evropske socijalne povelje.

INFORMACIJA O FINANSIRANJU SPORTA U BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju o analizi stanja finansiranja sporta na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini.
Ministarstvo civilnih poslova BiH za potrebe sporta na godišnjem nivou izdvaja 1.352.000 KM.

REALIZACIJA MAPE PUTA ZA IZVOZ PROIZVODA ŽIVOTINJSKOG I BILJNOG PORIJEKLA

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj o realizaciji Mape puta sa ciljem stvaranja uvjeta za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla u Bosni i Hercegovini.
Provođenjem konkretnih mjera iz Mape puta do sada je odobren izvoz mlijeka i mliječnih prerađevina, te piletine u zemlje članice Evropske unije. Uspostavljen je sistem efikasnog nadzora i kontrole proizvodnje i proizvođača voća i povrća, te registar količina čime je otklonjen problem za izvoz voća i povrća u Rusku Federaciju. Donesen je značajan broj podzakonskih akata neophodnih za pravilno funkcioniranje oblasti sigurnosti hrane, veterinarske i fitosanitarne politike u procesu usklađivanja s propisima EU. U toku su aktivnosti na izmjeni državnih zakona o hrani, o veterinarstvu, i o poljoprivredi i ruralnom razvoju BiH. 

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter|Facebook|Instagram i UŽIVO na ovom linku.