Wolfgang Höpken, profesor istorije istočne i jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Lepzigu, govorio je za Deutsche Welle o islamu u Bosni i Hercegovini.
Kako je kazao, BiH je, ako pogledamo zakone i institucionalni ustroj, sekularna država.
“Ne vidim da se taj sekularni ustroj od relevantnih političkih i vjerskih aktera dovodi u pitanje. Međutim, mislim da svakodnevna praksa izlgleda sasvim drugačije. Ako pogledamo korištenje vjerskih simbola od strane političara i oštar vjerski govor što stalno doživljavamo u predizbornim kampanjama kao i korištenje vjere u nacionalne svrhe, onda se može reći da postoji politička tendencija koja ima latentne tendencije što je protivno sekularnom karakteru države”.
U Evropi se bosanski islam često pominje kao islam koji bi se mogao nazvati “evropski islam”, dakle islam kakav proželjkuje Evropa. Da li islam u BiH zaista može biti “evropski” islam?
“Pojam ‘evropski’ islam je nastao iz političkih diskusija kako bi se suprostavilo globalnim prijetnjama radikalnog islama. To mi izgleda važnije od toga kako ćemo to nazvati. Činjenica je da je kroz istoriju bosanskog islama dominantna jedna posebnost. Jedna od centralnih posebnosti je permanentno sučeljavanje sa sekularnim uređenjem i sekularnim principima. To je nešto što je veoma uticalo na bosanski islam i što mu je kroz istoriju, pa sve do danas, dalo posebnu notu. Da li se to danas zove bosanski islam ili nekako drugačije, to je za mene sekundarno. Mislim da to nije odlučujući faktor”.
Više pročitajte na portalu Deutsche Wellea.
Prof. Wolfgang Höpken je profesor istorije istočne i jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Lepzigu. Gostujući je profesor na Univerzitetima u Hamburgu, Oldenburgu, Baselu i Braunschweigu, kao i na univerzitetima u SAD (Woodrow-Wilson-Center for International Scholars, Washington, D.C.; Ohio-University).
N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagrami UŽIVO na ovom linku.