Novinari su često meta onih kojima istina smeta

Vijesti 18. mar 201519:00 > 19:05
N1

U predstavljenom, najnovijem izvještaju o slobodama medija na Balkanu, zaključak je da su napadi prečesti, da su sve dominantnije opasnosti za ovu profesiju cenzura te autocenzura.

“Ja sam danas dobio presudu po kojoj sam kriv za nešto što sam napisao, oni kažu da sam kriv. Šest godina traje ovaj spor. Pored svih novaca i svih međunarodnih faktora za reformu pravosuđa, mi imamo ono što imamo – pravosuđe koje ne tretira sve žitelje BiH jednako“, izjavio je Dario Novalić.

To je samo jedan u nizu primjera. Godina dana zatvora za novinare Al Jazeere, otmice i ubistva na ratištima.. Lokalno – upad policije u novinarsku redakciju, verbalni napadi, prisluškivanja, manipulacija informacijama, mobing. S druge strane pravda je spora.

“Ono što mi vidimo kao zabrinjavajuće je da organizacije ili institucije EU koje bi trebale da poklone veći značaj toj temi, to ne rade, iako često kažemo da je slobodna riječ kiseonik za demokratiju, i imamo situaciju da nama u regionu kiseonika manjka“, rekao je Igor Bandović iz Evropskog fonda za Balkan.

U izvještaju Evropskog fonda za Balkan o Slobodi i integritetu medija na Balkanu, navodi se da je sloboda medija u regionu u drastičnom padu u proteklih nekoliko godina, a što je zaključak relevantnih izvještaja iz BiH Makedonije i Srbije.   

U ovom trenutku imate predsjednicu Vlade RS za koju su svi mediji prenijeli da je kupila glasove, i to je policija trebala da ispita. Mi još uvijek čekamo“, kazao je Dario Novalić.

Dok su dobri zakoni važni, oni ostaju besmisleni sve dok ih tužioci, sudije i policija provode selektivno.
BiH je zemlja najjačih zakona i institucija koji štite slobodu medija u regionu, oni su usvojeni uz međunarodnu podršku, a ipak, novinari su često meta onih kojima istina smeta.