Danas je u Ljubljani u organizaciji Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) održana konferencija sa naslovom „Budućnost EU i Balkana“.
Uvodničar na konferenciji bio je Igor Šoltes, slovenski zastupnik u Evropskom parlamentu (EP), potpredsjednik Delegacije pri stabilizacijsko-asocijacijskom parlamentarnom odboru EU-Srbija, član delegacije pri stabilizacijsko-asocijacijskom parlamentarnom odboru EU-Albanija i izvjestilac EP za Kosovo.
“Ne smijemo potcjenjivati važnost Zapada za mir i stabilnost diljem Europe. Pregovori o pristupanju nisu samo tehnički kriteriji, već imaju i veliku političku ulogu koju EU mora iskoristiti. U sljedećem mandatu regija mora ostati visoka među prioritetima EU. Bez obzira na ishod izbora u EU, Europa će ostati i u budućnosti, ali pitanje je što će biti sa njom. EU se temelji na slobodi govora, različitosti mišljenja, demokraciji i moramo je održavati. Pri vladavini prava i ljudskim pravima moramo odbaciti politiku dvostrukih standarda i mjerila. Europska unija mora ostati vodeći kompas u području socijalne pravde, zaštite okoliša i poštivanja ljudskih prava. Prava Europa je mnogo više od bescarinskog područja, sigurnosti od strane NATO-a, te stoga mora biti sposobna za renesansu koja joj je krvavo potrebna”, kazao je Šoltes.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice (OHR) u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko u svom obraćanju, između ostaloga, istakao je da su u okviru Berlinskog procesa bila obećana sredstva za brzu cestu i željezničku prugu
Beograd – Sarajevo i ništa se nije dogodilo četiri godine.
“Zašto se četiri godine nije ništa dogodilo. EU ne smije podržavati dvojne standarde, jer ako zagovaraš određene vrijednosti, njih moraš i realizirati. Tako u Bosni i Hercegovini nemamo zakona o zabrani negiranja holokausta, genocida i ratnih zločina i to je dozvoljeno, dok je u EU to strogo zakonski zabranjeno. To je u BiH dozvoljeno u EU nije, to su dvojni standardi. Diskriminacija je kada se kao Jevrej, Rom ili pripadnik druge etničke zajednice, koja nije konstitutivna ne možete kandidirati na izborima, a za to postoji nekoliko presuda Europskog suda za ljudska prava u Strazburu, a najstarija je Sejdić-Finci. Imamo slučaj da je evropski komesar za proširenje Štefan Fuelle radio četiri godine na implementaciji te presude, i onda se neko sjetio da je važnija reformska agenda i sada to treba raditi. Opet dvojni standardi. Također, teško je govoriti o perspektivi ako se uzme u obzir Solunska agenda iz 2003. godine o evropskoj perspektivi država regije, a da Bosna i Hercegovina recimo postane članica EU 2033. godine. Kakva je to perspektiva ako čekaš 30 godina.
Kada govorimo o evropskim fondovima kao što je IPA 3, moramo biti svjesni činjenice da je BiH novac potreban sada a ne u nekoj perspektivi. BiH bi mogla postati i članica euro zone, jer nema inflacije i ima stabilnu valutu. Na Balkanu moramo biti kreativniji, inače ćemo ostati”, crna rupa“, zaključio je Inzko.
U raspravi, koju su moderirali direktori IFIMES-a dr. Zijad Bećirović i Bakhatyar Aljaf, u kojoj su učestvovali ugledni eksperti i javni radnici prevladavalo je mišljenje da je potrebno osigurati perspektivu i bolju budućnost EU, ali pri tome treba intenzivno raditi da Bosna i Hercegovina i države regije postanu punopravne članice EU.
Međunarodni institut IFIMES namjerava u mjesecu maju pred evropske izbore organizirati konferenciju na temu „Kakvu EU želimo?“, na kojoj će učestvovati eminentne ličnosti za navedenu tematiku. Konferencija je završila u optimističnom ozračju, da ipak postoji bolja perspektiva za EU, ali i za Balkan, za kojeg je slovenski zastupnik u Evropskom parlamentu dr. Igor Šoltes rekao da zna često da iznenadi i to pozitivno i da bez mirne Bosne nema mirne Evrope.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android| iPhone/iPad