Prema podacima Centralne izborne komisije BiH, do 15 sati ukupno je na izborima glasalo 36,6 posto birača. Procentualno, u Republici Srpskoj je nešto veća izlaznost nego u Federaciji. Izborni dan protekao je bez većih incidenata i problema. Građani imaju svoja očekivanja. Imaju ih i političari.
Ovo su slike Bosne i Hercegovine danas, slike Sarajeva, Banja Luke, Mostara. Birališta puna, izlaznost veća nego ikada.
A, građani su izašli kako bi izabrali ljude koji će ovu zemlju voditi u naredne četiri godine. Birali su predstavnike vlasti na državnoj, entitetskoj i kantonalnoj razini. Neki se nadaju novom poslu, neki većoj penziji, neki samo hoće bolju životnu svakodnevnicu.
“Nadam se boljem. Pa iskreno da vam kažem, ne očekujem ništa mnogo, ali eto nikad se ne zna vidjet ćemo. Ništa specijalno. Oni koji su dobri i pametni treba da pobjede. Očekujem da se mladi zaposle, ostalo je lako. Samo da ne budu ovi koji su do sada vladali. Imam utisak da nema promjena, iste face, isto sve, samo dresove mijenjaju”, mišljenja su građana BiH.
A na biralištima i ta lica, odnosno nositelji lista, predsjednici političkih stranaka, kandidati za najviše funkcije, njihove supruge, svi su došli kako bi obavili kažu, građansku dužnost. I oni sami imaju očekivanja.
“Očekujem zrele odluke glasača, da izaberu jednu zrelu ekipu ljudi”, kazao je Bakir Izetbegović.
“Očekujem promjene, veoma upečatljive”, kazao je Tadić.
“Očekujem da pobjednici ovu zemlju brzo i učinkovito povedu prema euroatlanskim integracijama”, kazao je Raguž.
“Očekujem da će ovi izbori potvrditi stabilnost Republike Srpske”, izjavio je Milorad Dodik.
“Vjerujem da konačno moramo prihvatiti da živimo jedni s drugima, da je BiH nedjeljiva”, kazao je Čović.
“Ja vjerujem da će građani nakon toliko godina stagnacije, izabrati promjene”, rekao je Radončić.
Šta građani biraju pratilo je oko 50.000 promatrača, većina njih do ovog trenutka tvrdi da je izborni dan protekao u skladu sa izbornim zakonom. Neka birališta kasnila su s otvaranjem, u nekim je dolazilo do sukoba promatrača, no većih poteškoća nema.
Kako god, velike gužve na biralištima i velika izlaznost nije iznenadila ni ovdašnje analitičare.
“Loša izlaznost daje prednost onima koji su sada na vlasti, znači vladajućim strukturama, oni koji su bolje organizovani utiču na svoje birače da izađu na izborima”, rekao je analitičar Miloš Šolaja.
Više dod 3 miliona i 200 hiljada građana BiH danas je biralo ljude koji će ovu zemlju voditi u naredne četiri godine. Ko će činiti vlast na državnoj, entitetskoj, kantonalnoj razini, skupštinama, predsjedništvu, parlamentu.
Ukupno 98 političkih subjekata nalazi se na kandidacijskim listama. Ko je od njih zadobio povjerenje građana, saznat ćemo već u ponoć kada se očekuju prvi preliminarni rezultati.