Bez pomoći države: SMS i humanitarne akcije jedina nada za bolesnu djecu

Vijesti 18. apr 201918:13 > 18:55
N1

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnoj sjednici ocijenila da nema potrebe za donošenjem posebnog Zakona o fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje teških oboljenja kod djece, što je inicijativom tražilo Gradsko vijeće Tuzla, priopćeno je iz Vlade FBiH. Razlog za odbijanje je, navode, jer se ciljevi koji se žele postići ovakvim zakonom već postižu kroz Fond solidarnosti Federacije.

U posljednjih 20 godina, desetine djece izliječene su zahvaljujući prije svega dobrim ljudima, odnosno SMS porukama i humanitarnim akcijama jer postojeći Fondovi solidarnosti ne funkcionišu na najbolji način, a Inicijative za eventualnim promjenama u načinu finansiranja liječenja uglavnom ostaju neprihvaćene.

Milioni maraka prikupljeni su za liječenje oboljele djece iz BiH. Sve iz džepa građana, uglavnom humanitarnim akcijama i SMS porukama. Posljednji put, djevojčica Dalal Omerović dobila je novu šansu za život zahvaljujući SMS porukama dobrih ljudi.

“Nama nikakav fond nije pomogao, nama su samo ljudi pomogli i skupili pare, preko puta SMS poruka i dobrovoljnim prilozima, nekim akcijama, humanitarnim koncertima itd. Što se tiče fonda, nama niko nije pomogao”, tvrdi Indira Omerović, majka Dalal Omerović.

Postojeći Fond solidarnosti nije pomogao ni Maku Hasiću, sedmogodišnjem dječaku oboljelom od karcinoma. Šanse za život postoje, ali u inostranstvu, a operacija je skupa. Liječenje košta stotine hiljada maraka. Građani opet na djelu, SMS porukama traži se spas za dječiji život. Na sjednici Skupštine KS, zastupnica Neira Dizdarević podnijela je inicijativu u kojoj zahtjeva da 50.000 KM, koje su trebale nagraditi onog koji pronađe višestrukog ubicu Edina Gačića, budu proslijeđene za liječenje dječaka Maka.

“Iz razloga što je ta situacija jako alarmantna, u pitanju je jako teško oboljenje, galopirajuće, gdje je svaki dan važan, svaka marka važna”, ističe Neira Dizdarević, zastupnica u Skupštini KS.

Dizdarević je podnijela i inicijativu o osnivanju programa pri Zavodu zdravstvenog osiguranja, iz kojeg bi se koristila sredstva za liječenje oboljele djece. Mišljenja je da SMS poruke nisu trajno rješenje.

“Smatram da je to loša praksa, ali vjerovatno i jedina koja je polučila neke dobre rezultate i pozitivne priče, ali ja se iskreno nadam da će ova inicijativa u toku ove godine biti implementirana”, kaže Dizdarević.

Građani dijele mišljenje, kažu pomoći će uvijek, ali je nužno pronaći bolje rješenje.

ANKETA:

“Ja nemam riječi, da sad od nečije SMS poruke zavisi dječiji život”.

“Mislim da je to jedan od humanitarnih vidova kako se može pomoći, ali mislim da bi se to trebalo regulisati zakonski, napraviti neki fond, gdje bi se redovno uplaćivalo i pomoći toj djeci”.

Međutim, takvi fondovi već postoje. Federalni Fond je prošle godine za transplatacije i operacije izdvojio 22 miliona maraka i to za liječenje 12 bolesti u inostranstvu. U RS-u Fond funkcioniše na drugi način. Mogu ga koristiti svi oboljeli mlađi od 18 godina, koji se ne mogu liječiti u ovom entitetu.

“Najveći razlozi za upućivanje na liječenje su bili maligni tumori, transplatacije, teške ortopedske anomalije, operacije srca, bolesti oka i drugo. Najveći iznos Fond solidarnosti je odobrio za transplataciju koštane srži u Njemačkoj, i to oko 308.870 eura”, navode u Fond solidarnosti RS.

Zahvaljujući ovom Fondu, u RS je trend liječenja SMS porukama u opadanju. Inače, Vlada Federacije je odbacila Inicijativu za formiranjem Fonda solidarnosti. Smatraju da ovakav Fond u ovom bh. entitetu već postoji.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad