Ne stišavaju se reakcije nakon usvajanja nacrta Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske, kojim se predviđa formiranje rezervnog sastava policije. Dan nakon, Stranka demokratske akcije saopštava - zvanično je inicirana popuna aktivnog sastava policije i formiranje rezvernog sastava u Federaciji BiH i kantonima. Istovemeno, predsjednik Komisije za sigurnost Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH za utorak je sazvao vanrednu sjednicu. A strancima nije baš najjasnije šta se dešava.
Kolega je pozvao kolegu – na isti postupak – formiranje rezervnog sastava policije u Federaciji Bosne i Hercegovine. Dragan Lukač odgovor nije dugo čekao. Stranka demokratske akcije zatražila je pokretanje inicijative za popunu i opremanje aktivnog sastava policije u Federaciji BiH i kantonima. Zatraženo je i pokretanje procedure za izmjene zakona kojima će se omogućiti uvođenje rezervnog sastava policije. A šta kažu ministri…
“Federacija i sada ima mnogo više policajaca u aktivnom sastavu nego što ima Republika Srpska i ja u tome ne vidim problem. Ne vidim tu ni bilo kakav debalans o kojem čujem da se u Federaciji, takođe, priča. Svaki policajac na našim ulicama će doprinijeti bezbjednosti naših građana i smatram da oni mogu apsolutno da formiraju rezervni sastav i se da zajedno borimo protiv bilo koje vrste kriminala i protiv migrantske krize ili protiv svega onoga što nas u budućnosti čeka u cilju zaštite naših građana i njihove imovine, što nam i jeste prevashodni zadatak”, poručuje Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
“Ako se usvoji zakon – imat ćemo adekvatan odgovor na ovu pojavu. Mislim da se to više koristi u dnevno-političke svrhe, da se to koristi radi izazivanja određenih kriza, radi stvaranja neke zebnje među građanima Bosne i Hercegovine, što nije dobro. Ukoliko neko smatra da se trebamo takmičiti, mi se možemo takmičiti i u broju policijskih službenika, i u naoružanju, i u budžetima. Mislim da Republika Srpska nema šanse sa Federacijom BiH imajući u vidu i ekonomske parametre”, tvrdi Aljoša Čampara, ministar unutrašnjih poslova Federacije Bosne i Hercegovine.
Nejasan nam je razlog za postojanje rezervnog sastava policije – poruka je iz Kancelarije visokog predstavnika u BiH. OHR poziva zvaničnike Republike Srpske da nacrt zakona upute u širu raspravu – domaćim i međunarodnim akterima. Iz Misije OSCE-a u BiH čekaju dodatne informacije od MUP-a Republike Srpske. Ne znači da je za javnu raspravu prekasno, te da se zakon povuče ili izmjeni, izjavio je za N1 šef Misije.
“Zašto ne povećati broj policajaca u Graničnoj policiji umjesto povećanja rezervnih snaga. Kada neko poduzima unilateralne aktivnosti, kao što može biti u ovom slučaju, naravno da ste zabranuti – kada ljudi o tome saznaju. I onda vidite uspostavljanje rezervnih snaga u Federaciji BiH i eskalaciju. Ono što je potrebno je više dijaloga, konsultacija – tako se poboljšava sigurnost za sve”, smatra Bruce Berton, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
SDA za svoju inicijativu očekuje podršku i od ostalih političkih stranaka u Federaciji BiH. Od pojedinih, takva podrška već je upućena. Istovremeno, za utorak je sazvana vanredna sjednica Komisije za sigurnost Predstavničkog doma federalnog Parlamenta.
Podsjećamo, usvajanjem nacrta Zakona definisana je brojnost rezervnog sastava policije. Biće ih do 1.000, a to je 20 odsto od ukupnog broja policijskih službenika u MUP-u Republike Srpske. Uvođenje rezervista u sistem obrazlaže se intenziviranjem migrantske krize.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad