Velika akcija čišćenja Sarajeva

Vijesti 20. apr 201908:04 > 08:08
N1

Akcija Vlade Kantona Sarajevo pod nazivom "Vrijeme je da čistimo" održava se danas na brojnim lokacijama.

Za ovu najobuhvatniju akciju čišćenja, pokrenutu u posljednje dvije decenije, napravljena je i posebna geolokacijska mapa divljih deponija pokazujujući koja je površina u čijoj nadležnosti. Gradom će band “Sarajevo Drum Orchestra” pozivati na buđenje i podsjećati da je vrijeme da čistimo.

Maske na lice, rukavice na ruke, prva pomoć spremna u slučaju nesreće i čišćenje može početi. U akciji čišćenja grada koja počinje u danas, pored javnih komunalnih preduzeća, učestvovaće i dodatnih 600 ljudi koji će biti plaćeni i zaposleni preko Službe za zapošljavanje, ali i ministri. Cilj akcije je, kažu organizatori, vratiti čistoću kao standard.

“Nije to suština da se jednom očisti, pa da sljedeće godine u ovo doba bude sve prljavo. Suština je da je ovo neka vrsta skeniranja problema. Mi ćemo kroz ovu dvomjesečnu akciju spoznati obim problema, zašto je ovaj grad prljav, koje su nadležnosti, ko je odgovoran”, ističe Edin Forto, premijer KS.

“Nabavićemo i određeni dio nove opreme, nove kontejnere i kante za otpatke i postaviti na lokacijama gdje je to neophodno”, dodaje Srđan Mandić, ministar komunalne privrede.

Volja i želja su jedno, a stvarni izgled bh. gradova je nešto sasvim drugo. Dječija igrališta, parkovski prostori, zelene površine, prostori između zgrada, zatrpani smećem – slika je svakodnevnice. Da li je u pitanju odraz kulture građana, rada ili nerada komunalnih preduzeća?

“To je nadležnost onih preduzeća koje upravljaju, odnosno kome ti stanari plaćaju održavanje tih zgrada”, pojašnjava Mirza Ramić, komunalno preduzeće Rad.

A ako se obratite upraviteljima, oni kažu da je njihova nadležnost samo čistoća unutar zgrade. Gdje bacamo smeće, i jesmo li svjesni opasnosti koju nosi nepropisno odlaganje otpada? Ako je suditi po broju divljih deponija, nismo. Samo u FBiH registrovano je skoro 1.400 ilegalnih deponija