U Bosnu i Hercegovinu je stigla pustinjska, saharska prašina. Riječ je o pojavi, koja vjetrom stiže iz Afrike. Iako ostavlja tragove na površinama, u potpunosti bezopasna.
Pustinjska prašina samo je dio promjena vremena ovog proljeća. Do početka ljeta i dalje smjena kiše i sunca, a ovo je idealno vrijeme za sve češće, ali i teže proljetne reakcije.
“Sinoć sam vidio da ima neke žute mrlje, kao žuta kiša, a sinoć je padala kiša”, kazao nam je jedan građanin.
Ipak, nije do kiše, nego do prašine. No čišćenje vozila, moglo bi biti Sizifov posao, s obzirom na to da će se prašina u Afriku vratiti tek krajem sedmice, a dotad bit će redovna na prozorima i staklima.
“On je primjetan golim okom i ako sad pogledamo na nebo, vidjet ćemo da je nebo zamućeno, da ima tu svoju žućkastu nijansu, ali to je jedna sasvim uobičajena situacija, pogotovo u proljetnom periodu”, pojasnio je Nedim Sladić, meteorolog amater.
A proljeće ove godine dosad i nije bilo u znaku sunca i cvijeća. Promjene vremena najviše utiču na starije građane.
“Nevjerovatno utiče i svake godine i odmah me bole i leđa i noge i stopala i ne znam šta”, kazao nam je jedan prolaznik.
Ipak, kažu meteorolozi, proljeće će biti toplije nego inače, posebno toplo bit će u maju. Živa na termometru dostići će do 30 stepeni Celzijusa. A iako ovakav scenarij priželjkujemo i za prvi dan maja, za praznik rada, tradicionalno, loše vrijeme.
“Nemam baš dobre vijesti, s obzirom da nas opet očekuje promjenjivo razdoblje, sa pljuskovitim padavinama, naročito u poslijepodnevnim satima i temperaturama koje ni bi trebale biti drugačije od prosjeka”, dodao je Sladić.
Dugoročno, za razliku od prošle godine, uživat ćemo u toplom ljetu i temperaturama iznad prosjeka. A do ljeta, treba se strpiti sa proljetnim alergijama. Svake godine, sve je više onih kojima je polen trn u oku. Breza, hrast, trava i cvijeće stvaraju probleme kod osjetljivih osoba. Proljetna alergija u tijelu ulazi kroz disajne puteve.
“Ona ulazi kroz nosnice i usta, dolazi do grla, do malih dišnih puteva i najudaljenijih dišnih puteva. Ako se još čovjek prehladi, pa se alergija i prehlada pomiješaju, onda se više ne zna je li to alergijskog karaktera”, kazala je Zehra Dizdarević, alergologinja.
I jedno i drugo za posljedicu imaju kašalj, kihanje, peckanje u grlu, crvenilo i curenje nosa, suzenje očiju. Doktorica Dizdarević ističe da alergije nisu bezazlene, ali ih treba prevenirati na vrijeme.
“Alergija se ne može izliječiti, ali kao i sve druge bolesti, mora da bude pod kontrolom. Mi moramo prevenirati najmanje tri sedmice takvom djetetu ili osobi, kako ne bi došlo do tih jakih, burnih alergijskih reakcija”, dodala je Dizdarević.
Alergije su tek počele, krajem maja cvjetaju kesten i lipa, pa će i reakcije biti primjetnije, a trajat će sve do prvog snijega. A meteoropate bi trebale biti na oprezu tokom ove sedmice, jer do nedjelje temperatura će se popeti visoko, ali će pasti i dosta kiše, a jutra će biti hladna.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad