Majka heroja: Alija je spasio 5-6 života, on živi u njima

Vijesti 30. mar 201518:32 > 02. apr 2015 19:28
N1

Sekunde mijenjaju život. U jednoj noći porodica Begić iz Doboja izgubila je člana porodice, majka i otac ostali su bez sina. Tragediju su pretvorili u dobro djelo i donirali njegove organe.

BiH je na dnu ljestvice zemalja po transplantaciji organa. U 2014. godini zabilježen je pomak – u BiH su urađene 23 transplantacije.

Cilj ljekara iz BiH je da naša zemlja uđe u mrežu Eurotransplanta,  međunarodne organizacije za razmjenu organa. To donosi prednosti, među kojima je i razmjena organa za hitne pacijente, bazirana na principima solidarnosti i reciprociteta. Veliku ulogu u tome imaju sami građani. Koliko su spremni za donaciju organa?

Tinejdžer Alija Begić je bio spreman na to. Izgledala je to kao obična noć, roditelji su ga mirno ispratili u izlazak, ali se više nije vratio. Izgubio je život u tragičnoj nesreći, ali spasio mnoge druge.

Devetnaestogodišnjeg mladića je na povratku kući iz diskoteke udario automobil, pri čemu je zadobio povrede koje su uzrokovale smrt nakon nelikoliko dana agonije.

“On je rekao – da hoće sutra kod nas početi doniranje organa, ja bih dao svoje. Ništa mi nismo znali i tek kasnije nam je to njegova djevojka rekla”, kaže otac poginulog Alije Begića.

No, bila je to teška odluka za njih. Ipak nenadomjestiv gubitak usmjerili su ka višem cilju, spasili su živote mnogih.

“To mi je palo teško,  ali kako vrijeme prolazi svjesna sam toga da je moj Alija spasio pet ili šest života. Ja njega ne mogu vratiti, mislim, izgubila sam ga, ali osjećam da on i dalje živi”, kazala je majka stradalog mladića.

Eksplantacija organa u BiH je u ekspanziji, ali darovati organe stradalih, osim što se spašavaju i unaprjeđuju životi, znači i biti čovjek, koji svoju bol zbog gubitka pretvara u dobro djelo. Ko spasi jednog čovjeka, kao da je spasio cijeli svijet.

Opširnije u prilogu Merime Šemić.