Ambasador Republike Turske u BiH Haldun Koc izjavio je na dašanjem svečanom otvaranju Aladža džamije u Foči da je Bosna i Hercegovina sa svojim multietničkim karakterom jedna posebna zemlja.
“Bosna i Hercegovina je sa svojom multietničkom građom jedna posebna zemlja. Ona se nalazi na posebnom mjestu i oslanja se na toleranciju. Naša ambasada i sve naše institucije u BiH rade jako punu da bismo doprinijeli miru i zajedništvu u cijeloj Bosni i Hercegovini. To radimo s velikom željom jer su naši odnosi među ljudima i naši historijski odnosi veoma posebni”, rekao je Koc.
“Radimo to i zato što znamo da je stabilnost ove zemlje stabilnost cijelog regiona. I zato vaša radost je naša radost, a vaša tuga je naša tuga”, kazao je ambasador Republike Turske u BiH.
Podsjetivši na veliki broj projekata među kojima su i Most “Mehmed-paše Sokolovića”, Kulturni centar u Trebinju, nova zgrada Rijaseta Islamske zajednice u BiH kao i Aladža džamija, ambasador Koc je kazao da su to pokazatelji saradnje i dobrih odnosa.
Na kraju je zaključio kako svi trebamo znati i biti svjesni toga da su bogomolje sveta mjesta koja se trebaju čuvati i njegovati.
Aladža, Šarena džamija ili džamija Hasana Nezira podignuta je 1549. godine i prva je džamija u Bosni i Hercegovini izgrađena u klasičnom osmanskom stilu. Gradio ju je bliski saradnik Mimara Sinana i ono što predstavlja jednu od njenih najvećih vrijednosti jeste to što su sve kasnije džamije građene oslanjajući se na ideju Aladža džamije. Aladža je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine i na listu spomenika svjetske baštine UNESCO-a.
Nakon završetka agresije na BiH, prvi fragmenti Aladže pronađeni su 2004. godine, zajedno s ostacima tijela ubijenih Bošnjaka, u masovnoj grobnici na obali Drine. Od tada do 2014. godine, kada su zvanično počeli radovi na rekonstrukciji i ponovnoj izgradnji džamije, Islamska zajednica u BiH, tačnije Vakufska direkcija IZBiH, se aktivno pripremala za njenu obnovu. Aladža je ponovno sagrađena prvenstveno uz podršku Generalne direkcije vakufa Republike Turske, koja je finansirala sve radove njene izgradnje, zatim ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH, Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, IRCICA, te brojnih drugih. Džamija je rekonstruisana po ugledu na originalnu Aladžu.
Svečanosti prisustvuju predstavnici lokalne zajednice, goraždanski muftija Remzija ef. Pitić, direktori Vakufskih direkcija BiH i Turske Senaid Zajimović i Adnan Ertem, ambasador SAD-a u BiH Erick Nelson, ministar kulture Turske Mehmet Nuri Ersoy, kao i reisu-l-ulema IZBiH Husein ef. Kavazović te član Predsjedištva BiH Šefik Džaferović i predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bakir Izetbegović.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad