Ispraćaj zime i dolazak proljeća Romi širom svijeta slave danas na Đurđevdan. Pjesmom, igrom, bogatom trpezom i nizom drugih rituala slavilo se danas i u Banjaluci. No, kažu, dosta skromnije nego prije jer Roma u ovom gradu sve manje.
Pjesmom i igrom počinje slavlje u banjalučkom romskom naslju Veseli brijeg. Spremna je i đurđevdanska trpeza.
“Spremila sam piletinu, sarmu, šnicle, salate razne, ribu, nema šta nisam. Jeste li se umorili? Jesam i to previše, sve treba raditi i da opereš i da složiš i da spremiš sve ja”, kaže Kata Mujkić.
Kata se žali da nema ko pomoći. Djeca su, kaže, u Švedskoj pa je i proslava Đurđevdana postala više očuvanje tradicije i običaja nego slavlje.
“Đurđevdan se slavi sa jagnjadima, sa 100 ljudi, 50 ili 70 dobar ručak, a ovo je samo eto običaj. Zašto danas niste mogli to 100 ljudi? Nema, nema naših Roma ni deset ljudi nema”, kaže Kata.
Više od 3.000 Roma živjelo je na Veselom brijegu, sada ih je oko stotinu podaci su Udruženja Romsko srce.
“Romi su otišli u Holandiju, Belgiju, Dansku, Norvešku i sami vidite i sa desne i lijeve strane nema nikoga. Napravili su velike kuće ovo se sada zove Dedinje a ne Veseli brijeg”, ističe Mesud Mujkić, predsjednik Udruženja Roma RS.
Velike kuće su uglavnom prazne. Oni koji su ostali u Banjaluci žive dosta skromnije i pamte bolja vremena.
“Svaka kuća bila je muzika i pečenje sad nema kakva finansija tako je, kako možeš tako uradiš”, kaže Šaćir Osmanović.
Zelene grančice dostupne su svima i po običaju Hatija Manušić ih je jutros brala da se okitila kuća.
“Ja i rodica smo poranili, donijeli granje, okitili sad pravimo ručak, doć'e nam gosti”, priča Hatija.
U prošlosti su ovaj praznik obilježavali zbog odlaska zime i dolaska vremena da pokrenu svoje čerge, sada kažu, nadaju se da će nakon ovog Đurđevdana brojnim banjalučkim Romima vratiti djeca i unučići iz inostranstva.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad