Accuweather meteorološki servis sinoć je dao svoju evropsku sezonsku prognozu za ljeto 2019.
“Posljednja dva sata gledam ovu sliku neprestano i moram reći da njihov izračun ima smisla, uz pokoji upitnik usput. Dakle, ovo NIJE moj izračun, već izračun poznatog meteo-servisa Accuweather”, saopćio je meteorolog amater Nedim Sladić.
Njegovu analizu prenosimo u cjelosti:
“I same boje otkrivaju cijelu priču, a to je da Europu čeka prilično vruće ljeto, s tim da je vjerovatnoća za ljetne vrućine i toplinske valove ovoga puta najveća na području jugozapadne i centralne Europe, dok na nešto “umjerenijem” istočnom Mediteranu mogu se očekivati jače, volatilnije grmljavinske oluje, što uključuje i naš dio regiona. Ono što bode oči jeste potencijalno sušno razdoblje u većem dijelu Europe (što je recimo CIC (Climate Impact Company nagovještavao u svojim tekstovima u aprilu), tako da bi se i sam jet stream (mlazna struja) potisnuo/la ipak nešto sjevernije. I meni se tu stvara prvi upitnik jer gledajući ugrubi prikaz telekonekcija NAO indeksa za naredni period, on bi prema određenim predikcijama ostao uglavnom neutralan ili u minusu, a AO indeks također u minusu, što je potpuna kontrarnost u odnosu na 2018. kada su ovi faktori tokom ljeta bili izraženo pozitivni, stoga nije čudila niti blokada Atlantika od ciklonalnih utjecaja prošlog ljeta kada se zapadna i sjeverna Europa doslovno tri mjeseca pržila pod izuzetno visokim temperaturama zraka, a pritom nije postojala grenladnska anticiklonalna blokada zbog AO+ indeksa ispod koje bi i bilo polje niskog zračnog pritiska, što je inače slučaj sa AO- faktorom.
Tu se javlja signifikantna razlika u kojem se Skandinavija postavlja pod znatno umjereniju toplinu u odnosu na prošlo rekordno i požarno ljeto, što bi odalo mogućnost za više vlage nad Skandinavijom ovog ljeta. U oklonostima koju vide u Accuweatheru, Britaniju čeka još jedno suho ljeto, što je na neki način vid reprize dva uzastopno suha ljeta koja su se zadnji put ovdje desila 1975. i 1976. godine.
Ipak, kad se pogledaju stvari iz drugog ugla, i ovaj dio istočnog Mediterana te našeg regiona će zapravo biti dosta topao, često i vruć, a za razliku od 2018. ni ovaj prostor neće biti pošteđen povremenih i kraćih toplinskih valova, te je očito da vrućinu prati višak toplinske energije za razvoj vertikalne oblačnosti koja uzrokuje jače grmljavinske oluje. Uzmemo li u obzir faktor da je tlo južnije od Mađarske do zapada Turske uglavnom dosta vlažno nakon majskih kiša, jasno je onda da se poništavaju uslovi za razvoj dugotrajnih i ekstremnih toplinskih valova nad ovim područjem, kao recimo 2012, a isparavanjem vlage iz zemljišta razvoj konvektivnih procesa je izgledan.
Za centralnu Europu sam otprilike i sam siguran, jer je i ECMWF za njih crtao sušu, tako da očekujem da se nad područjem centralne Europe nalazi široko polje visokog vazdušnog pritiska koje se proteže sa zapada u sklopu Azorske anticiklone i ovom dijelu omogućava stabilne i suhe vremenske prilike. Stoga ne čudi činjenica da se u suhim uslovima koji se prognoziraju za Austriju i Švicarsku crtaju povećani rizici od šumskih požara.
Ono što me naročito iznenadilo jeste umjerenost koja se crta za Italiju i sjever Afrike na koje sam navikao da budu ”pod obavezno” obojeni u crveno proteklih godina. Nad Italijom i ja gubim svoje signale koje imam za analizu jer mi je ovo drugi upitnik na mapi. Na prvu rekao bih da se nad ovim područjem nalazi određeno manje polje nestabilnosti, vjerovatno visinska ciklonalna cirkulacija negdje južnije od Italije (oko Tirena) koja bi remetila jače razvoje toplinskih valova i pojačavalo utjecaj nestabilnosti nad jugom i jugoistokom Europe. Kad govorim općenito o istočnom Mediteranu, interpretirajući njihov izračun, ovdje najviše tipujem na visinsku ciklonu oko egejskog dijela Grčke i Turske, uzmemo li u obzir da je ECMWF izračun crtao nešto slično u majskom izlazu, gdje su signali za vlažnije ljeto izraženiji.
Bilo kako bilo, vrijeme će pokazati svoje šta nam slijedi. Čekat ćemo početkom juna i naše Zavode te njihove analize. Rekao bih da ovo ljeto lahko može biti ono “ljeto iz dva dijela” – prvi dio nešto nestabilniji, topliji i vlažniji, a drugi dio više sušniji i vruć. Ne bih se razbacivao previše povratnim nizovima, na prvu bih gledajući sliku rekao da ima neke sličnosti sa 2009. godinom jer sam spomenuo “ljeto iz dva dijela” po kojoj i pamtim ljeto 2009. Međutim, zaista ne bih se razbacivao previše ovim sitnijim detaljima kako je u pitanju sezonski izračun koji je ionako podložan svojim promjenama. Ovakva prognoza se uzima samo orijentaciono”, napisao je Sladić.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad