Migranti u BiH: Kako zaštititi granicu kada nedostaje 1.000 službenika GP

Vijesti 26. maj 201916:55 > 17:09
N1

Nedostatak službenika glavni je problem Granične policije BiH. Trenutno ovoj instituciji fali više od hiljadu službenika da bi u maksimalnom kapacitetu zaštitili granicu BiH od ulaska ilegalnih migranata. Čelnici Unsko-sanskog kantona ističu da su oni u najtežoj situaciji zbog migrantske krize i optužuju institucije BiH da nisu uradile ništa. Iz Ministarstva sigurnosti BiH odgovaraju da je problem u višim instancama.

Graničnoj policiji u ovom trenutku kažu nedostaje oko 360 službenika za obavljanje redovnih dužnosti. Za 24-satno obezbjeđivanje istočne granice BiH – oko 600 kilometara – bilo bi im potrebno još 510 službenika. Veliki broj potencijalnih tačaka prelazaka migranata je na Drini i Savi, jer s jedne i druge strane postoji magistralni put, za maksimalnu pokrivenost trebalo bi više od 1.000 službenika, apeluju iz Granične policije.

Od početka godine spriječilo se 4.300 ilegalnih prelazaka državljana zemalja visokog migracijskog rizika. Također evidentirano je negdje oko 7.500 migranta prema kojima su poduzete mjere, a ovaj ostatak predat je Službi za poslove sa strancima jer su to migranti koji su pronađi u BiH neposredno nakon ilegalnog prelaska granice“, izjavila je Sanela Dujković, portparolka Granične policije BiH.

Najviše problema sa prilivom migranata, dodaju, imali su u Krajini. Gradonačelnik Bihaća i čelnici Unsko-sanskog kantona optužili su Ministarstvo sigurnosti i institucije BiH da nisu uradili ništa da pomognu ovom kantonu da riješe probleme migracija. Ministar sigurnosti Dragan Mektić odbacuje optužbe, kaže da su napravljeni prihvatni centri na području USK i da je problem što se samo Ministarstvo sigurnosti bavi ovim problemom dok su zakazale ostale institucije.

Ono što se nama dešava u posljednjih godinu i po dana je da smo ostavljeni od državnih institucija. Da Ministarstvo sigurnosti zajedno sa institucijama koje njima pripadaju nisu uradili ništa. Evo ovdje i bivšeg premijera i sadašnjeg premijera“, kazao je Šuhret Fazlić, gradonačelnik Bihaća.

“Prije mjesec i po, skoro dva mjeseca, sačinjena je informacija Predsjedništvu BiH, sačinjen je konkretan plan mjera koje trebamo da preduzememo. Ta informacija dostavljena da se preko Savjeta ministara usvoji i dostavi Predsjedništvu na saglasnost. Niti ima sjednica Savjeta ministara, niti ima sjednica Predsjedništva”, naveo je Dragan Mektić ministar sigurnosti BiH.

Prošle godine registrirano je 22.000 migranta koji su ušli u BiH, a početkom ove godine bilo ih je 4.500, ističu iz GP. Njih više od 15 hiljada pronašlo je put do željene destinacije u zemljama Evrope, navode iz Granične policije. Međutim i dalje postoji velik broj migranata u BiH.

“GP ima jedno složeno stanje na granici, pogotovo na istočnom dijelu. Mada mi imamo problem i na izlazu iz BiH na području Krajine”, istakla je Dujković.

Mi nemamo migrantsku krizu. Mi imamo krizu u institucijama države BiH. Krizu pojedinaca koji rade na određenim poslovima koji ne poduzimaju mjere“, izjavio je Mustafa Ružnić, premijer USK.

Dok institucije države ne komuniciraju dovoljno u vezi migrantske krize, infromacije sa terena nisu nimalo optimistične, tvrde iz Granične policije. I dalje postoji povećani broj ulazaka ilegalnih migranata. Zbog nedostatka kadrova oni sarađuju sa policijskim službenicima MUP-a RS, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela i SIPA-om. Imaju 124 policijska službenika pomenutih agencija na području Zvornika, Bijeljine i Višegrada. Još jedan problem granične policije je i nedostatak specijalističke opreme.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad