Apel Dunje Mijatović: 73.000 ljudi živi u opasnim uvjetima u kampu u Siriji

Vijesti 28. maj 201912:07 > 12:22
N1

"U kampu "Al-hol" u sjevernoj Siriji boravi više od 73.000 ljudi, uključujući građane zemalja članica Vijeća Evrope, koji žive u bijednim i opasnim uvjetima, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije", navodi se u obraćanju Dunje Mijatović, povjerenica Vijeća Europe za ljudska prava.

Mijatović navodi da je devedeset posto onih u kampu bez pristupa zdravstvenoj zaštiti – žene i djeca.

“Devedeset posto onih koji su završili u kampu sa gotovo nikakvim pristupom zdravstvenoj zaštiti su žene i djeca, od kojih mnogi nisu stariji od šest godina.

SZO također izvještava da je logor pretrpan, a oni koji pružaju osnovne usluge su preplavljeni. Gledajući unaprijed, sa porastom temperature, uslovi u kampu će se vjerovatno još više pogoršati. Ovi jadni životni uslovi ozbiljno ugrožavaju život djece. Od 14. marta 2019. zabilježeno je 120 smrtnih slučajeva, od kojih 80 posto čine djeca mlađa od pet godina. U samo jednom mjesecu, ukupan broj umrlih se udvostručio, i porastao do 249 na dan 11. aprila. Najviše smrtnih slučajeva je bilo zbog pothranjenosti, inficiranih rana, teških opekotina i akutnog proliva.

U tom kontekstu, apelujem na države članice Vijeća Evrope da poduzmu sve potrebne mjere kako bi osigurale hitnu repatrijaciju svojih maloljetnih građana iz logora Al-Hol.

Jedna od primarnih odgovornosti država članica Vijeća Evrope je da poduzmu sve moguće mjere kako bi se osiguralo da djeca pogođena oružanim sukobima dobiju zaštitu i brigu kako je predviđeno Ženevskim konvencijama i njihovim dodatnim protokolom, kao i Opcionim protokolom iz 2000. godine i Konvencijom o pravima djeteta o uključivanju djece u oružane sukobe, koje su sve države članice Vijeća Evrope članovi.

Ovoj djeci treba pristupiti prije svega kao žrtvama.

Također pozivam države članice Vijeća Evrope da razmotre repatrijaciju njihovih majki kako bi se zaštitili najbolji interesi dece, kako to nalaže Konvencija UN o pravima dijeteta koja ne spriječava ove države da dovedu te majke pred lice pravde kada je to prikladno, u skladu sa svojim zakonodavstvom i međunarodnim i evropskim važećim standardima.

Neke države članice su već poduzele korake za repatrijaciju svojih maloljetnih državljana. Pozivam one koje to još nisu učinili da hitno slijede njihov primjer. Nadalje, pozivam države članice Vijeća Evrope da pruže adekvatnu medicinsku, psihološku i socijalnu podršku toj djeci nakon povratka u njihovu domovinu”, navela je Mijatović.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad