Na jednoj od sjednica VSTS-a Goran Nezirović, sudac i član ove institucije zatražio je da svi daju kolektivnu ostavku kako bi sačuvali kredibilitet Savjeta, no inicijativa nije podržana. O ovoj inicijativi, optužbama Ružice Jukić, (ne)krivici Milana Tegeltije govorio je za N1.
“Kolege smatraju da mi radimo posao na zadovoljavajući način i rukovodstvo smatra da je stanje u VSTV-u zadovoljavajuće”, kazao je komentarišući njihov nepristanak na kolektivnu ostavku te dodao:
“Prošle sedmice održana je sjednica Vijeća za implementaciju mira. Jedan od problema o kom se raspravljalo je funkcionisanje VSTV-a. Sama činjenica da je Vijeće za implementaciju mira raspravljalo o tome govori o koliko ozbiljnom problemu se radi.”
“Tijelo koje reguliše pravosuđe je VSTV i znači da mi taj posao obavljamo neuspješno. VSTV je u prethodnih nekoliko godina prouzrokovao nekoliko kriza. VSTV spada u regulatorna tijela koja nemaju vanjski nadzor, Zakon nam je postavio takvu zadaću da vršimo i samoregulaciju i samonadzor. I jedini način je transparentan rad i visok standard odgovornosti prema građanima. ovo je način d apokazaemo taj visok odgovornost prema grđaanima.”
Na optužbe da je VSTS podijeljen na interesne grupe ili po nacionalnosti Nezirović je kazao kako je dobro da se razlikuju ali prema mišljenjima:
“U svakom tijelu koje se sastoji od petnaest ljudi naravno da postoje razlike i to ne mora biti problem nego šansa za unaprijeđenje. Razlikujemo se u uzrocima i motivima sadašnjih kritika na račun VSTV-a: Jedni smatraju da se radi o napadu paraobavještajnih službi i političkih struktura a neki drugi među kojima sam i ja smatraju da se radi o opravdanom ukazivanju na slabosti u radu.”
Teške optužbe na račun suca Nezirovića došle su od dopredsjednice VSTS-a Ružice Jukić. Njene navode da je zaposlio kćer i da ima 14.000KM komunalnog duga negira, a njen rad komentariše kao pogrešan:
“Ja ga ne mogu pozitivno ocijeniti. Mislim da pogrešno radi. Samo poslednja saopštenja, obraćanje članu predsjedništva BiH, pismo OHR-u i ambasadama. Jednostavno mislim da čini štetu VSTV-u.”
Dopredsjednica VSTS-a Neziroviću je zamijerila i večeru sa predstavnicima Američke ambasade, no prema njegovim riječima, na večeri u Američkoj ambasadi bili su svi članovi VSTS-a uključujući i Ružicu Jukić.
“Pitali su nas kakvo je naše mišljenje o daljoj reformi pravosudnog sistema. Pitali su nas u kom pravcu treba mijenjati Zakon o VSTV-u i da li je zadovoljavajuća saradnja između VSTV-a i ministarstva pravde”, objasnio je sudac Nezirović te dodao da se to ne može smatrati kao miješanje Američke ambasade u rad ove institucije.
Komentarisao je zajedničko pismo OSCE-a, Američke ambasade i delegacije EU Visokom sudskom i tužilačkom savjetu:
“U tom pismu su nas upozorili na slabosti i greške u našem radu. Po aneksu 6 i 10 i OHR i međunarodna zajednica a naročito OSCE imaju ovlaštenja da nadgledaju proces reformi, da upozoravaju na propuste, greške.”
Na pitanje da li je pravosuđe nezavisno, sudac i član VSTS-a Goran Nezirović govori da Izvještaj međunarodnih organizacija ukazuje na to da nije te da je očigledno da nisu uspjeli maknuti pravosuđe sa “vatrene linije političkih sukoba”:
“Iz Izvještaja međunarodnih organizacija prije svega evropske komisije da se zaključiti da oni smatraju da postoje indicije da pravosuđe BiH nije potpuno neovisno, da postoje ne samo pritisci na rad pravosuđa nego i direktan uticaj. Sama indicija da nemamo postupke protiv visokopozicioniranih dužnosnika govori o uticaju politike na pravosuđe u BiH. Nije čudno znači što nas i građani tako doživljavaju – kao logističare i tjelohranitelje političara.”
Prvobitna odluka VSTS-a kada je objavljen prvi tekst online magazina Žurnal o navodnim koruptivnim radnjama predsjednika ove institucije bila je podrška Tegeltiji. Razlog jednoglasne podrške, kazao je Nezirović, je to što je video snimak objavljen tek kasnije.
“On je rekao u devet ujutru bez ikakve pripreme da mi uopšte nismo raspravljali tog jutra o njegovoj odgovornosti, postavilo se samo pitanje da li smatramo da može on da nastavi da vodi ovo Vijeće. Ja kao sudija nikada sebi ne bih dozvolio da na osnovu samo jednog novinskog članka donesem presudu. Druga stvar, moja čast mi ne dozvoljava da napadam čovjeka koji se nalazi u ozbiljnom problemu. Ali ne zaboravite sljedeće da je kolega Tegeltija zahtijevao da se donese zaključak da se on ne nalazi u sukobu interesa, mi smo svi takav zaključak odbili”, objasnio je Nezirović te dodao:
“Spočitava nam se podanički odnos spram gospodina Tegeltije. Pogrešno se interpretiraju činjenice da smo vidjeli snimak. Mi smo taj snimak vidjeli tek kasnije. Ja sam glasao protiv reizbora Milana Tegeltije jedini i to u momentu kada je on bio najjači – znači nemam razloga da budem u podaničkom odnosu.”
Nezirović je dodao i da misli kako je Milan Tegeltija trebao dati ostavku na mjesto predsjednika VSTS-a te mu je to i rekao:
“Visok standard moralne odgovornosti nalaže da se u takvoj situaciji odsutupi. Ova afera je donijela štetu kredibilitetu VSTV-a i narušila ugled ionako narušenog ugleda pravosudnog sistema u BiH.”
Na kraju, komentarisao je kako je potrebno podijeliti VSTV na dva odjela, no da je to najmanja mjera pri reformama, te da su mnogo bitnije izmjene u sastavu, načinu izbora, postupku imenovanja, ocjenjivanja i disciplinske odgovornosti.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad