Oglas

Ostaci fašizma još su tu, ali u povampirenom obliku

author
Minela Jašar-Opardija
06. apr. 2015. 20:28
>
20:34
kapija sa
N1 | N1

Prošlo je 70 godina otkako je Sarajevo slobodan grad. Okupator je otjeran, ali ostaci fašizma još su tu. Neki kažu u povampirenom obliku.

Oglas

"Fašizam još nije pobijeđen. Nacionalizam je najtipičniji način. U diskriminaciji ljudska prava se krše, u tome se ogleda u svakoj situaciji, nije to baš slučajno", izjavio je akademik Izet Dizdarević.

"Mi moramo nastaviti borbu protiv fašizma koji i nakon 70 godina, ne samo u Sarajevu, nego vaskrsava i u Evropi", kazao je Izet Kuhinja iz Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva.

Sarajevo je uvijek bio multietnički i grad različitih kultura. Nekome je kao takav smetao. Zbog toga su i postojali pokušaji da se on uništi. Isto zlo se ne smije ponoviti. Početi treba od onih koji su Sarajevu nanijeli zlo, smatraju u Jevrejskoj zajednici.

"Oni koji su činili zločine moraju biti kažnjeni. Ta kazna koliko treba da uputi da je ono što su radili da je grozno, neoprostivo, nedopustivo. Ta kazna treba da pokaže žrtvama da pravda postoji", rekla je Elma Softić-Kaunc.

Umjesto kazne, danas postoji tendencija da se antifašistička borba neutralizira. Da se ne postavljaju pitanja ko su bili fašisti, koja je to ideologija i čemu ona vodi, do kojih je žrtava dovela ne samo ovdje u BiH nego i cijelom svijetu.

Zvanični podaci pokazuju da je u toku Drugog svjetskog rata u Sarajevo poginulo 9.091 osoba. Od toga 7.092 Jevreja, 412 muslimana, 106 Hrvata, 1.427 Srba i 55 ostalih. Kroz sarajevske logore prošlo je više od 100.000 osoba. Blizu 1.500 građana Sarajeva odvedeno je u druge logore, poput Jasenovca.

Pogledajte prilog Minele Jašar.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama