Kandić za N1: Iz Parlamenta Srbije najužasnija poruka prema žrtvama Srebrenice

Vijesti 11. jul 201917:55 > 18:02
N1

Nataša Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo iz Beograda, za N1 je kazala da je 11. juli u Beogradu obilježen sa zahtjevom da zvaničnici te zemlje priznaju genocid kao djelo koje je počinjeno.

Nasuprot službenoj politici Srbije, pojedine nevladine organizacije ipak su obilježile godišnjicu genocida, a Kandić je kazala da je običaj predstavnika civilnog društva u Beogradu da 10. i 11. jula organizuju brojne akcije i događaje.

“Obeležili smo dane zločina sa zahtevom da zvaničnici priznaju genocid kao delo koje je počinjeno. Danas je tradicionalna akcija paljenja sveća ispred Predsedništva Srbije. Uveče je uvod u pozorišnu predstavu koja će biti izvedena sledeće godine, kada mrtvi ustanu i progovore. To je vredno pomenuti. Ali čitav dan je potpuno doživeo šok kada smo pročitali poruku poslanika SNS-a da on srpskom narodu čestita dan oslobođenja Srebrenice, a Mladiću čestita briljantno izvedenu operaciju. To je poruka nekoga ko je u Parlamentu. Ko zna da njegova poruka se pripisuje Srbiji, predsedniku Srbije, Vladi Srbije. To obeležava današnji dan”, izjavila je Kandić.

“To što mi radimo je u mraku u odnosu na ovu izjavu koja je na dan sećanja na žrtve nešto što se do sada nije izjavilo, što nije rečeno. Posle 24 godine imamo glas iz Parlamenta koji prenosi najužasniju poruku prema žrtvama”, izjavila je u Danu uživo.

Kandić je također kazala da ne bi komentarisala nedavne izjave Ane Brnabić, kao ni njene stavove.

“Ona daje ocene i iznosi stavove o sudskim presudama, koje se teško mogu prihvatiti kao pametne reči nekoga ko zauzima tako visoku poziciju. Nije pozvana, niti bi je bilo ko pozvao nakon svega što je rekla i komentarisala tokom svog mandata. Postoje brojne presude međunarodnog tribunala i sudova, tako da mi imamo predstavnike državnih institucija koji svojom rečju nanose više štete društvu i budućnosti”, ocijenila je u razgovoru.

Gošća N1 je rekla da u Srbiji postoji civilno društvo koje je slobodno i ne reaguje na prijetnje pojedinaca, koje se ne plaši ekstremista, desničara i radikala, ali da bi na okupljanjima voljela da vidi intelektualnu elitu koja govori o prošlosti i stvaranju strategije kako započeti proces pomirenja.

“Civilno društvo nije merilo. Ne možemo da zamenimo državne institucije, možemo samo svojim kapacitetima da vršimo pritisak i tražimo da naše žrtve bude svaka od 130.000 žrtava, i da se pojavi političar koji mora da napravi korak i da prizna i više od onoga što je utvrđeno na međunarodnim presudama. To je da je Srbija nije kriva samo zašto što je pomagala, nego da je znala da pomaganje doprinosi izvršenju počinjenih zločina”, navela je Kandić za N1.

Također, ona je rekla da je previše optimizma u izjavi Valentina Inzka gdje je kazao da očekuje da BiH naredne godine dobije zakon o zabrani negiranja genocida.

Ocijenila je i to da je sve više političkih izjava, a manje glasova žrtava. Njen stav je da na ovim prostorima ne treba više nikada da bude izgubljen niti jedan život.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad