Kolektivna dženaza 86 bošnjačkih žrtava iz Prijedora i Kotor Varoši klanjana je danas u Vedrom polju u Hambarinama. Radi se o žrtvama bošnjačke nacionalnosti čiji su posmrtni ostaci uglavnom ekshumirani na Korićanskim stijenama. Najmlađe žrtve koje su ove godine ukopane su mladići od 19 godina, a najstarija je Bećir Bešić, rođen 1931. godine. Nakon kolektivne dženaze, posmrtni ostaci ukopani su u različitim mezarjima, a u skladu sa željama njihovih porodica.
Vehidin Elezović u toku rata izgubio je 13 članova porodice. Danas na šehidskom mezarju “Kamičani” u Kozarcu ukopao je jednu očevu kost.
“Pored oca danas ukopavam još četiri člana porodice. Znači, ukopavam oca – Elezović Fahrudina, ukopavam Hajrudina Elezovića i njegovog sin Jasmina Elezović, i dva brata Emira i Edina Elezović. A ranije sam ukopao još osam Elezovića. Nas ukupno 13 Elezovića je stradalo. Sve su civiline žrtve. Znači nisu bili ni u kakvim formacijama, sve su civili, odvedeni od kuća”, priča Elezović.
Građani cijele Bosne i Hercegovine došli su odati počast ubijeni Prijedorčanima, poručuju da se više nikada nikome ne dogodi Prijedor.
“Da se ne zaboravi nikad, da se ispriča našoj djeci i oprostiti se ne može”.
“Žalosno sinko, žalosno, šta ćeš. Dženaza je to sinko, ali eto šta ćeš”.
“Da se nikad ne zaboravi i ne ponovi, samo to!”
Prijedor je grad sa najviše pronađenih masovnih grobnica – više od 90, a jedna od posljednjih je pronađena na Korićanskim stijenama. Preživjeli logoraši danas svjedoče o strahotama kroz koje su prošli u logorima.
“Proveo sam prve mjesece u logoru Trnopolje. I nakon toga sam uspio ubaciti se u konvoj i izaći vani do Travnika. To je bio konvoj prije konvoja sa kojim se desio masakr na Korićanskim stijenama, gdje su većinom ubijeni logoraši iz logora Trnopolje, tako da sam i ja lako mogao podijeliti njihovu sudbinu”, ističe Ervin Blažević, aktivista i novinar.
U Identifikacionom centru Šejkovača kroz ruke tri osobe identifikovani su posmrtni ostaci preko 4.000 osoba. Ubijane su trudnice, djeca, stari i iznemogli na najsvirepije načine.
“Veoma važno nam je da personaliziramo svaku žrtvu. Da ne govorimo o brojevima, nego da govorimo o ljudskim sudbinama. Tako je i sudbina profesora Uzeira Crnića koji je bio profesor u srednjoj školi u Prijedoru, koga je njegov učenik izveo iz konvoja, naredio mu da uđe u autobus, nakon toga ga je ubio, i bacio u ponor Korićanskih stijena. A onda 2017. godine njegov učenik, moj kolega, pronašao je svoga profesora”, otkriva Mujo Begić, Institut za nestale osobe BiH.
Svoj smiraj pronašlo je 68 žrtava, idetifikovanih ubijenih Prijedorčana u Kamičanima, od njih ukupno 86, među kojima su najmlađe današnje ukopane žrtve Emir Đonlagić, Samir Garibović i Suad Kljajić imali po 19 godina, dok je Bećir Bešić najstarija žrtva. On je u trenutku ubistva imao 61 godinu.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad