Formiran ekspertski tim za projekat sanacije zagađenog zemljišta u Incelu

Vijesti 23. jul 201916:24 > 16:32
N1

U Banjaluci je danas formiran ekspertski tim koji će zajedno sa međunarodnim konsultantima raditi na projektu za sanaciju kontaminiranog zemljišta u banjalučkoj Poslovnoj zoni "Incel", rečeno je nakon sastanka predstavnika institucija, održanog s ciljem definisanja mjera u vezi sa sanacijom zemljišta u ovoj zoni.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da su sve relevantne institucije dobile zadatak da u narednih sedam dana ekspertskom timu dostave podatke o infrastrukturi svih podzemnih instalacija koje postoje na 80 hektara u Poslovnoj zoni “Incel”.

“Treba uraditi podlogu hidrologije i geologije, te će biti potrebne i sve dozvole koje je ‘Incel’ nekad imao kada je radio kao hemijska industrija. To su sve ulazni parametri potrebni kako bi bio napravljen projekat za faznu sanaciju i rješavanje ovog problema”, rekla je Golićeva novinarima nakon sastanka.

Prema njenim riječima, uzeta su 52 uzorka na 21 lokaciji, te su analize pokazale da je najviše kontaminiran dio zemljišta gdje se nalazi energana.

“Koncentracije na lokalitetima gdje se nalazi energana, firme ‘BC metal’ i ‘Top metal’ veće su od dozvoljenih, dok će konačnu količinu, odnosno prekoračenja od dozvoljenog utvrditi ekspertski tim”, rekla je Golićeva.

Ona je dodala da su analize pokazale i da sedimenti podzemnih voda koji su analizirani nemaju koncentracije piralena.

“Svi poslovni subjekti koji se nalaze u Poslovnoj zoni biće obavezani da plate sanaciju dijela zemljišta na kojem se nalaze”, rekla je Golićeva.

Ona je napomenula da će otpad biti prevezen u zemlje EU – Italiju, Njemačku ili Francusku jer u BiH ne postoji deponija ili spalionica za ovu vrstu otpada.

Golićeva je ponovila i da je UNDP odobrio Republici Srpskoj i FBiH po 300.000 dolara za sanaciju lokacija koje su identifikovane kao prioritetne, te dodala da će nakon ovog slučaja biti zatražena istraživanja i na drugim područjima Republike Srpske gdje je postojala hemijska industrija.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da je Gradska uprava, zajedno sa gradskim i republičkim institucijama, pripremila plan djelovanja, te definisala mjere djelovanja u četiri kategorije.

“Prva kategorija je istraga eventualne odgovornosti i sve što Gradska uprava utvrdi u istrazi dostaviće Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske i Tužilaštvu”, istakao je Radojičić.

Prema njegovim riječima, druga kategorija djelovanja Uprave grada odnosi se na preventivne mjere, u šta je uključen niz mjerenja i uzorkovanja tla i vode.

“Cijela zona se smatra zonom posebnog nadzora, te je ovdje uvrštena i mjera koja definiše zabranu vršenja iskopa i izvoženja materija iz ovog prostora bez izvršenih mjerenja da li je riječ o kontaminiranom tlu”, dodao je Radojičić.

On je naveo da je treća kategorija mjera uklanjanje posljedica, dok je četvrta kategorija zdravstvena zaštita.

“Saradnjom sa UNDP-om ušli smo u izradu kompletnog projekta modela zone, procjenu rizika i u fazi tri preduzimanja mjera za sanaciju”, istakao je Radojičić.

Kada je riječ o mjerama zdravstvene zaštite, Radojičić je rekao da se one odnose na pojačan program besplatne preventivne zdravstvene zaštite za pojedina oboljenja, te da je već naložen i hitan pregled svih koji su radili na ovom području u posljednjih 20 godina.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, kao i Republičke uprave za inspekcijske poslove.

Prisutni su bili i predstavnici Instituta za zaštitu i ekologiju, Instituta za javno zdravstvo RS, Poljoprivrednog instituta, Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost i Poslovne zone Banjaluka, te UNDP-a.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad