Novca imamo manje jer potrošimo više od 135 miliona maraka na uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda. Treba reći da je izvoz vraćao polovinu novca, ali je zabrana izvoza na EU tržište pogodila proivođače.
Samo u Hrvatsku izvozili smo više desetaka miliona litara mlijeka.
“To bi značilo jako puno za naše poslovanje, zato što smo mi od svog ukupnog iznosa i procenta izvoza izvozili oko 50 posto za Hrvatsku. Tamo smo imali uhodane kanale i distributerske i trgovačke, a naša roba je bila jako dobro prihvaćena“, rekao je Adin Fakić, direktor mljekare Milkos.
Koliko dobro je bila prihvaćena, pokazuje podatak da je “Milkos” gubitkom hrvatskog tržišta izgubio između tri i četiri miliona maraka.
20 do 25 posto svih Milkosovih proizvoda izvozi se u zemlje CEFTA-e. Neka od mlijeka naći će se na stolovima u Makedoniji i u Crnoj Gori.
A da bi se vratila i na hrvatske trpeze, potrebno je da država ispuni još dva uslova: formira centralno tijelo za kontrolu kvalitete i obezbijedi kvalitet sirovog mlijeka.
“Do 12. aprila, možda čak i sutra, FVO misija u Dablinu dobit će od nas jasan odgovor da je BiH spremna da uspostavi centralno odgovorno tijelo i da ide u izmjenu ključnih zakona na nivou države“, rekao je Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Riječ je o zakonima o veterinarstvu, poljoprivredi i hrani. Za čije izmjene ranije nije bilo političke volje.
No, sve da se politika odmah dogovori, poljoprivrednici od dozvole za Evropu ne očekuju previše.
“Iz razloga što mi ne možemo biti konkurentni sa evropskim proizvođačima. Evropski proizvođač ima 300 posto više poticaja nego mi u BiH kada se gleda na direktne i indirektne poticaje. Mi ovdje radimo u nemogućem ambijentu. Mi još uvijek točimo gorivo po maloprodajnim cijenama“, smatra Muhamed Nikšić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka FBiH.
Dodatna briga im je ukidanje proizvodnih kvota u zemljama EU i mogućnost da se evropski viškovi preliju u BiH. Traže zaštitu države.
“Mi na svaki kilogram mlijeka iz EU u prosjeku imamo zaštitu sa 35 feninga i mislimo da je to savršena zaštita za domaću proizvodnju. EU vrši pritisak da izvršimo adaptaciju SSP-a da se ove zaštitne mjere ukinu“, rekao je Mirko Šarović.
A pregovori tapkaju u mjestu već gotovo dvije godine. Prvenstveno zbog toga što BiH štiti svoje interese.