Međunarodni dan mladih u BiH: "Otišao sam već, zbog posla i novca"

Vijesti 12. aug 201918:57 > 19:06
N1

Međunarodni je dan mladih. Svakog 12. avgusta ukazuje se na probleme, kulturna i pravna pitanja omladine. U Bosni i Hercegovini danas je poslužio da se nadležnima skrene pažnja da omladine nema. Svake godine državu napuste deseci hiljada mladih ljudi, koji bolje uvjete za rad i život traže širom svijeta. Postavlja se pitanje ima li Bosna i Hercegovina želju zadržati ih?

“Ostajte ovdje” – stihovima Alekse Šantića na kolačima, koje su mlasi PDP-a dijelili građanima, poslata je poruka da ne idu ne idu u inostranstvo. Međutim, do brojnih mladih ljudih sa kojima smo danas razgovarali u centru Banjaluke nije doprla. Većina njih smatra da je bolji život negdje drugdje.

“Otišao sam već. Italija.”

N1: Zbog čega?

“Posla, novca. Ovdje se može živjeti jedino ako svi u kući rade i na poslu i kod kuće, za mlade ljude da se ovdje osamostale je jako teško. U Italiji je dosta lakše.”

N1: Planiraš li da se vratiš?

“Možda jednog dana sa porodicom ali…”

“Nemaju posla pa odlaze za boljim životom.”

N1: Jeste li Vi razmišljali o odlasku?

“Ja sam već bio u Sloveniji i planiram opet da idem.”

N1: Iz kojih razloga bi otišao u inostranstvo?

“Zbog plate, boljih uslova života, to ovdje ne može da se ostvari. Tamo je bolje, tamo svi idu i to je to”, kazali su nam mladi.

Mladi opozicionari upozoravaju vlast da preusmjeri sredstva. Traže da se smanji prekomjeran broj zaposlenih u administraciji, da se smanje troškovi putovanja i kupovine skupih automobila i taj novac usmjeri u bolji život omladine.

“Imamo viška 180 u gradskoj upravi Banjaluke koji nam godišnje troše više od dva miliona maraka. Kada bi se to za svako novorođenče na UKC Banjaluka to bi iznosilo po svakom djetetu oko 800 KM”, rekao je Ivan Begić iz PDP-a.

Sa druge strane iz vlasti poručuju da su svjesni odlaska mladog stanovništva ali i da preduzimaju brojne mjere da se to zaustavi.

“Nastaviće se program subvencionisanja stambenih kredita za mlade i mlade bračne parove, takođe je raspisan i novi pozvi za podršku zapošljavanja mladih preduzetnika do 35 godina, za ovaj drugi dio projekta je izdvojeno 3,6 miliona KM i bespovratna sredstva će se izdvajati za proizvodnju od 20.000 do 50.000 KM, takođe ove godiine je planirano zapošljavanje 770 pripravnika”, kazala je Branka Malešević, pomoćnica ministra za omladinu u Vladi RS.

Odlasci mladih su umanjili i broj studenata. Na banjalučkom univerzitetu 2013. godine bilo je više od 16,5 hiljada njih. Konstantni pad doveo je do nešto više od 12 hiljada prošle godine.

“Jedan od problema su i privatni fakulteti jer studenti biraju tu lakoću završavanja fakulteta, ali imamo i odlaske u inostranstvo gdje se nude bolji studijski programi i bolji uslovi i kvalitet obrazovanja su u inostranstvu”, izjavio je Nemanja Babić, predsjednik Unije studenata Republike Srpske.

Tačnih i preciznih podataka o odlasku mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine nema ali brojna istraživanja koja su vršena govore da ova brojka prelazi 100.000 godišnje.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad