Hillary Clinton bila je prva dama Sjedinjenih država od 1993. do 2001, a državna tajnica u Obaminoj administraciji od 2009 do 2013. godine. U našoj zemlji boravila je više puta. Trebamo li očekivati da bi se nešto značajno promjenilo u američkoj politici prema našoj zemlji ukoliko bi postala predsjednica?
Tuzla, 25. mart 1996. Hillary Clinton u posjeti. Dočekuju je djeca s cvijećem i prigodnom recitacijom. Dvanaest godine kasnije, predsjednička kampanja i Clintonova se prisjeća svog boravka u Tuzli.
“Sjećam se da smo sletjeli pod snajperskom paljbom. Na aerodromu je trebala biti upriličena ceremonija za doček, ali smo se umjesto toga samo skrivali i trčali do vozila“, rekla je Hillary Clinton.
Medijima nije trebalo dugo da objave kako tadašnja senatorica nije rekla istinu. Doček je upriličen, snajperske vatre nije bilo i niko nikuda nije trčao. Te 1996. godine Clintonovu je u Tuzli dočekao Ejup Ganić. Njena pobjeda na predsjedničkim izborima bi, kaže, vratila na sto priču o Dejtonskom sporazumu.
“Historijski gledano, Amerika ne može ostaviti taj model da funkcioniše na taj način. Vidite kako su ga Rusi prigrabili. Kad je u pitanju Ukrajina i kada su u pitanju i potencijalno druge države. To je jako opasno, da vi na međunarodnoj sceni patentirate takav model. Ja mislim da to nije bila intencija Amerike, ali je loše odrađeno“, rekao je Ejup Ganić.
I bivši ministar vanjskih poslova, Zlatko Lagumdžija, više puta se susreo s Clintonovom. 2010. je u Sarajevu otvorila Američku ambasadu, 2012. posjetila našu zemlju na svojoj zadnjoj turneji u svojstvu državnog sekretara. Nova evropska inicijativa za BiH na tragu je njene politike, kaže Lagumdžija. A pripreme za njen treći stadij – političke reforme, u koje spada i presuda Sejdić i Finci, već su u toku.
“Siguran sam da je čitava jedna struktura demokrata itekako vezana za poboljšanje Dejtonskog ustava, ali ono što je najvažnije, mislim da u Americi, ipak, postoji konsenzus svih političkih snaga da je BiH nedovršen posao. Ja bih volio da se njime bave oni koji imaju više srca za nas i oni kojima ne trebaju savjetnici pisati teze“, kazao je Zlatko Laguomdžija.
A to je, smatra Lagumdžija, upravo Hilary Clinton. Njenim dolaskom na vlast ništa se ne bi promijenilo, kaže novinar i diplomata Zlatko Dizdarević. Za BiH je potpuno svejedno ko će pobijediti.
“Moram da kažem da sam zadivljen pomalo tim dirljivim uvjerenjem, našim, da Amerika misli na nas i da smo mi njima važni. Oni su iz njihove perspektive pospremili slučaj Bosne i Hercegovine Dejtonskim sporazumom. Rodoslovnik kao što znamo Dejtonskog sporazuma je Clinton. To je legat njihove familije, oni to tako doživljavaju, oni misle da je to odlično rješenje. Oni to rješenje nude čak i sirijskoj opoziciji danas u svijetu“, smatra Zlatko Dizdarević.
Reporterka N1, Senka Hadžović kazala je da joj je tvorac Dejtonskog sporazuma i blizak saradnik Billa Clintona, pokojni Richard Holbrooke, kazao u jednom od svojih posljednjih intervjua za ovdašnje medije da Bosni i Hercegovini nije potreban novi Dejton, već implementacija postojećeg. Hoće li slično razmišljati i Hilary Clinton, postane li prva američka predsjednica, znaće se poslije novembra 2016.